Învățământ-Cultură
Elevi de la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș au vizitat Tribunalul Alba, în cadrul programului „Școala Altfel”
În cursul zilei de vineri, 3 martie 2023, elevi din cadrul Liceului „Lucian Blaga” din Sebeș au avut parte de o experiență inedită. În cadrul programului „Școala altfel”, aceștia au vizitat Tribunalul Alba, unde au simulat un proces penal, într-o sală de judecată autentică, elevii având roluri de judecător, procuror, grefier, avocat al inculpatului şi avocat al persoanei vătămate.
„Astăzi, 03.03.2023, Tribunalul Alba a fost gazda elevilor claselor a VII-a A şi a VII-a B din cadrul Liceului „Lucian Blaga” din Sebeş, însoţiţi de cadrele didactice, într-un proiect derulat în cadrul Săptămânii „Şcoala altfel”, iar acţiunii s-au alăturat reprezentanţi ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba şi ai Baroului Alba.
Vizitatorii s-au familiarizat cu instanţa de judecată, au învăţat de la judecători, procurori, avocaţi şi grefieri despre sistemul judiciar, drepturile omului şi drepturile copilului, despre profesiile juridice şi despre semnificaţia unui proces. Implicarea elevilor în discuţii le-a dat curajul de a încerca roba.
Astfel, împărţiţi în grupe pe categorii procesuale, după o scurtă pregătire, elevii au simulat un proces penal într-o sală de judecată autentică în care au avut rol de judecător, procuror, grefier, avocat al inculpatului şi avocat al persoanei vătămate, proces derulat după regulile procedurale şi pornind de la situaţii de fapt concrete.
Interpretarea tinerilor actori a fost una reuşită, inspirată şi stimulatoare, fiind răsplătită cu aplauze din partea audienţei”, au transmis reprezentanții Tribunalului Alba, prin intermediul paginii de socializare.

Învățământ-Cultură
„Educația face diferența” – O lecție despre responsabilitate, respect și disciplină la Grădinița cu Program Prelungit Vințu de Jos
La Grădinița cu Program Prelungit Vințu de Jos s-a desfășurat activitatea educativă „Educația face diferența”, organizată de profesor pentru educație timpurie Mihaela Maria Rotaru, în parteneriat cu doamna Camelia Tuhuț, dresor canin, promotor al educației și al respectului față de toate ființele.

Invitatul special și, totodată, vedeta zilei a fost minunatul cățel Heart, care i-a impresionat pe toți cei prezenți prin inteligență, ascultare și comportament exemplar. Prin demonstrațiile realizate, Heart a oferit copiilor o adevărată lecție despre cooperare, încredere și relația specială dintre om și animal.
La activitate au participat preșcolarii grădiniței, precum și elevi din clasele I–VIII, alături de cadrele didactice: Ioana Tălnar, Nicolae Ionașcu, Andreea Coltor, Silvia Stroia, Camelia Matei, Simona Olar, Dalia Budiu și Mihaela Riedel Iboi.
Pe parcursul întâlnirii, copiii au adresat numeroase întrebări, cea mai frecventă fiind „De ce Heart poate face toate aceste lucruri, iar cățelul meu nu?”
Răspunsul oferit de doamna Camelia Tuhuț a fost unul simplu, clar și extrem de valoros: totul ține de educație, disciplină și consecvență.
Discuția a continuat cu o întrebare esențială: „Ce este disciplina?”
Copiii au aflat că disciplina nu înseamnă pedeapsă, ci reguli și limite clare, stabilite cu blândețe și respect, exact așa cum se întâmplă și în viața lor de zi cu zi. Atât oamenii, cât și animalele au nevoie de îndrumare, răbdare și consecvență pentru a învăța să conviețuiască armonios într-o comunitate.
Activitatea a transmis un mesaj important: educația reprezintă cheia unei conviețuiri bazate pe respect, responsabilitate și empatie, indiferent dacă vorbim despre relațiile dintre oameni sau despre relația dintre oameni și animale.
Prin astfel de experiențe educative, copiii învață că fiecare ființă merită grijă, respect și înțelegere, iar educația este cea care face, într-adevăr, diferența.
Învățământ-Cultură
Aactivitate educativ-preventivă desfășurată de polițiștii Serviciului Rutier Alba la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Sebeș
În contextul implementării Planului Național de Măsuri pentru Siguranța Rutieră a Pietonilor și Bicicliștilor în anul 2026, precum și al Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră, polițiștii Serviciului Rutier Alba și cei ai Biroului Rutier Sebeș au desfășurat ieri, 29 mai 2026, o activitate educativ-preventivă la Grădinița și Creșa „Blauer Stern” din Municipiul Sebeș.

Scopul activității l-a constituit formarea și dezvoltarea unui comportament responsabil în trafic încă de la o vârstă fregedă.
În cadrul întâlnirii, copiii au primit informații privind modul corect de traversare a drumului public și regulile de deplasare în siguranță către și de la unitățile de învățământ. De asemenea, polițiștii le-au prezentat recomandări referitoare la utilizarea trotinetelor și bicicletelor, precum și reguli de siguranță pe care trebuie să le respecte în calitate de pasageri în autovehicule.
Micii pietoni au ascultat atenți și, împreună cu polițiștii, au exersat traversarea corectă a străzii. Totodată, aceștia au învățat semnalele polițistului rutier și semnificația indicatoarelor rutiere.
Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 11 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 3 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro




















