Rămâi conectat

Actualitate

După ce REFERENDUMUL organizat duminică la SEBEȘ nu a fost validat, un ONG contestă numărul de cetățeni înscriși pe listele electorale

sebesinfo.ro

Publicat

în

Centrul independent pentru protecția mediului Sebeș contestă rezultatele refendumului local de duminică din Sebeș, arătând următoarele:

  1. Procesul-verbal privind rezultatele referendumului local avand ca obiect consultarea cetatenilor municipiului Sebes cu privire la achizitionarea unui laborator mobil cu care sa fie dotat municipiul Sebes in vederea masurarii si monitorizarii calitatii aerului din data de 27 mai 2018, intocmit si semnat de Comisia electorala nr. 4 Sebes  si atasat prezentei contestatii, furnizeaza urmatoarele date
  • Persoanelor inscrise in liste pentru referendum 26245
  • Participantilor  7393
  • Nr voturilor valabil exprimate la raspunsul DA 7011
  • Nr voturilor valabil exprimate la raspunsul NU 201
  1. Vazand Rezultatele recesamantului populatie din anul 2011 pe site-ul INS-Tabel 3-Populatia stabila pe sexe si grupe de varsta-Judete, municipii, orase, tabel anexat prezentei contestatii, citim urmatoarele date pentru  MUNICIPIUL SEBES
  • Populatia stabila – TOTAL 27019
  • Sub 5 ani – 1676
  • 5-9 ani – 1645
  • 10-14 ani – 1648
  • 15-19 ani – 1525

Rezulta numarul populatiei fara drept de vot – 5884

Scazand din numarul total al popilatiei 27019 numarul populatiei fara drept de vot   5884, rezulta ca

NUMARUL PERSOANELOR CARE TREBUIAU INSCRISE IN LISTE PENTRU REFERENDUM TREBIE SA FIE   21135

In concluzie va solicitam

  • Refacerea Procesul-verbal privind rezultatele referendumului local avand ca obiect consultarea cetatenilor municipiului Sebes cu privire la achizitionarea unui laborator mobil cu care sa fie dotat municipiul Sebes in vederea masurarii si monitorizarii calitatii aerului in data de 27 mai 2018, cu datele corecte , reale de la ultimul recenamant din 2011, cu listele de votanti actualizate la zi conform Legii referendumului
  • VALIDAREA REZULTATELOR REFERENDUMULUI INTRUCAT
  1. Numarul minim al participantilor trebuie sa fie 6340 si au participat 7393
  2. voturilor valabil exprimate la raspunsul DA trebuia sa fie de minim 5283 si au votat cu DA 7011

Atasam prezentei contestatii

  • Procesul-verbal privind rezultatele referendumului local avand ca obiect consultarea cetatenilor municipiuluibSebes cu privire la achizitionarea unui laborator mobil cu care sa fie dotat municipiul Sebes in vederea masurarii si monitorizarii calitatii aerului in data de 27 mai 2018, intocmit si semnat de Comisia electorala nr. 4 Sebes
  • Rezultatele recesamantului populatie din anul 2011 pe site-ul INS-Tabel 3-Populatia stabila pe sexe si grupe de varsta-Judete, municipii, orase.

 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. cetatean

    29.05.2018 la 12:26

    La asta se mai adauga si persoanele decedate care ar trebui scoase de pe liste

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes