Rămâi conectat

Actualitate

DSP Alba s-a autosesizat după ce o firmă de pompe funebre din Sebeș ar fi transportat un tânăr decedat la Spitalul Județean de Urgență în condiții improprii

sebesinfo.ro

Publicat

în

În urmă cu câteva zile, la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia a fost inregistrat decesul unui pacient care suferea de SIDA.

Acesta a fost ridicat de la morga spitalului de către o firmă de pompe funebre neautorizată, din Sebeș, care i-a transportat corpul neînsuflețit la capelă cu un autoturism 4×4, marca Mitsubishi, încălcând mai multe norme legale în ceea ce privește transportul de persoane decedate.

Începând cu anul 2016, legislația în ceea ce privește transportul funerar s-a schimbat, serviciile funerare putând fi efectuate doar de firmele autorizate de către Direcția de Sănătate Publică. Așadar, în ziua de astăzi nu mai este valabil transportul rudimentar al persoanei decadate cu o căruță sau o Dacie break, nici măcar dacă vehiculul de transport este mai modern, precum în acest caz – cu un vehicul SUV.

Potrivit Articolului 43, din Capitolul VII, privind normele tehnice și sanitare ale serviciilor funerare, publicat în Monitorul Oficial nr.843 din 24 octombrie 2016, firma care a realizat transportului pacientului care suferea de SIDA, riscă o amendă de până la 10.000 de lei, iar despre suspendarea autorizație nici nu are rost să mai discutăm, deoarece aceasta nu era autorizată de către DSP Alba.

Contactându-l pe directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, acesta ne-a confirmat că direcția pe care o conduce, s-a autosesizat cu privire la acest caz, demarându-se verificări în ceea ce privește condițiile în care a fost transportat decedatul.

Pentru ca pe viitor să fie evitate astfel de situații, Alexandru Sinea ne-a spus că lista societăților de pompe funebre autorizare DSP s-a retransmis tuturor unităților sanitare, precum și prevederile legale, adăugând că DSP roagă prestatorii de servicii funerare să se conformeze normelor în vigoare.

Potrivit site-ului instituției, la nivelul județului Alba patru firme prestatoare de servicii funerare au obținut autorizații sanitare de funcționare, după cum urmează:

SC SC PROMETEU SRL, Alba Iulia, str. Frederic Mistral, nr. 4.

SC EDEN BĂRĂBANȚ SRL, Alba Iulia, str. Taberei, nr. 4

PFA FLEȘER EUGEN VALER FLOWER, Zlatna, Calea Moților nr. 45 A

SC REÎNTREGIREA SRL ALBA IULIA, Bulevardul Încoronării, nr. 17A

De asemenea, DSP Alba va lansa o serie de controale la toate firmele a căror domeniu de activitate este legat de serviciul funerar.




Actualitate

A început cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, organizată de Direcția de Asistență Socială Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Direcția de Asistență Socială Sebeș organizează, în perioada 14 iulie – 31 august 2026, cea de-a IV-a ediție a Școlii de Vară „Curcubeul Prieteniei”, un proiect destinat copiilor proveniți din familii aflate în situații de vulnerabilitate.

Programul se desfășoară etapizat în localitățile Răhău, Sebeș și Petrești, pentru a facilita accesul unui număr cât mai mare de copii la activități educative, recreative și de dezvoltare personală.

Potrivit organizatorilor, participanții vor lua parte la ateliere de creație, activități sportive și educative, jocuri interactive, sesiuni de karaoke, activități de educație ecologică, precum și excursii și ieșiri în natură. Scopul acestora este dezvoltarea creativității, a spiritului de echipă și a încrederii în sine.

O noutate a ediției din acest an este introducerea sesiunilor de dezvoltare personală dedicate atât copiilor, cât și părinților. Acestea urmăresc îmbunătățirea comunicării în familie și sprijinirea dezvoltării emoționale a participanților.

În cadrul proiectului sunt implicați și specialiștii Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, care vor desfășura activități prin programul „Vara descoperirilor”. Copiii vor beneficia de sesiuni de consiliere și orientare adaptate vârstei, menite să îi ajute să își descopere aptitudinile și interesele.

Totodată, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Alba vor organiza activități de educație rutieră, prin care participanții vor primi informații privind regulile de circulație și comportamentul responsabil în trafic.

Proiectul își propune să ofere copiilor un cadru sigur pentru învățare, socializare și dezvoltarea abilităților de viață, contribuind, în același timp, la consolidarea relației dintre familie, școală și comunitate și la promovarea incluziunii sociale.

Organizatorii au transmis mulțumiri tuturor instituțiilor și persoanelor implicate în desfășurarea proiectului, printre care Primăria Municipiului Sebeș, Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Alba, Inspectoratul de Poliție Județean Alba, voluntarii și echipa Direcției de Asistență Socială Sebeș.

După încheierea activităților desfășurate în Răhău, Școala de Vară „Curcubeul Prieteniei” va continua în Sebeș și Petrești, până la sfârșitul lunii august.




Citește mai mult

Actualitate

U.M. 01760 Sebeș, pe locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Militarii de la U.M. 01760 Sebeș au obținut locul al II-lea la prima ediție a minicampionatului de fotbal „Cupa 14 Iulie”, competiție organizată în perioada 6–10 iulie de Comandamentul Comunicațiilor și Informaticii, în colaborare cu Școala de Instruire pentru Comunicații, Tehnologia Informației și Apărare Cibernetică din Sibiu.

Turneul, desfășurat cu ocazia Zilei Transmisioniștilor, a reunit echipe din mai multe unități militare din țară, care s-au întrecut într-o competiție marcată de fair-play, spirit de echipă și profesionalism.

La finalul întrecerii, clasamentul a fost următorul:

  • Locul I – U.M. 01751 Râșnov
  • Locul IIU.M. 01760 Sebeș
  • Locul III – U.M. 01769 Bacău
  • Locul IV – U.M. 01606 Sibiu

La competiție au mai participat echipele U.M. 02415 București, U.M. 02638 București, U.M. 01704 București, U.M. 01013 Târgu Cărbunești, U.M. 01612 Sibiu și U.M. 02692 București.

Performanța echipei din Sebeș reprezintă un rezultat remarcabil la prima ediție a competiției și evidențiază implicarea militarilor atât în activitățile specifice profesiei, cât și în cele sportive, care contribuie la consolidarea spiritului de echipă și a camaraderiei.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes