Rămâi conectat

Actualitate

Doina Lie, sub dalta… dorului

sebesinfo.ro

Publicat

în

În galeria personalităților cu care Sebeșul se prezintă demn în ochii lumii, se dăltuiește un chip feminin prețuit de lumea artelor și nedrept estompat odată cu trecerea anilor.

Numele i-l zăresc zilnic elevii care frecventează gimnaziul din vechea Piața Mică a orașului (pe unde trecut-au și pașii elevului Lucian Blaga), pe soclul care susține bustul poetului Mihai Eminescu. Este unul dintre cele mai valoroase monumente de for public din Sebeș și prima lucrare de acest tip a sculptoriței în orașul natal (1960). A lăsat o piatră de temelie, pentru un simbol suprem al culturii noastre, un loc în care să ne reunim în gerul iernii și să cântăm de „floare albastră”. O doamnă a Sebeșului cu nume de Doină…

• „Am atâta nostalgie pentru o rază de soare” …

Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice. A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.

Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.

Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană. Fiica sculptoriței, Maria Lie-Steiner, un artist plastic modern și vizionar, curator al expoziției DOINA LIE, care poate fi vizitată până în luna august, fiind găzduită de Primăria Municipiului Sebeș, ne oferă șansa de a (re)descoperi o personalitate fascinantă și un creator prolific, mai ales prin opera mai puțin cunoscută de publicul local, cu puternice inflexiuni ale femininului impregnat de seva vieții, umanitatea în cea mai armonioasă și mai surprinzătoare formă a sa.

Lucrările „Mihai Eminescu” și „Unire” trasează un ax în arhitectura locală, situându-se într-o companie aleasă, alături de sculpturile lui Romulus Ladea, dăruite Sebeșului și Lancrămului, pentru numele lui Lucian Blaga.

Sculptorii, asemeni lui Brâncuși, au făcut „piatra să cânte”. Doamnei, care s-a născut într-o zi de 1 iunie, să căutăm a-i afla Doinele dăltuite… Să nu o uităm pe DOINA LIE!

Nadia-Diana Arsin,
directorul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Accident rutier, pe strada Dorin Pavel: Motociclist rănit, după ce a fost acroșat de un autovehicul

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un motociclist a fost rănit, miercuri seara, după ce a fost acroșat de un autovehicul pe strada Dorin Pavel, în zona fostei fabrici Cisrom Sebeș.

În urma impactului, motociclistul a fost transportat la spital pentru investigații și îngrijiri medicale de specialitate.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 49 de ani din Sebeș reținut de polițiști, după ce a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident rutier, pe strada Pădurenilor

sebesinfo.ro

Publicat

în

La data de 7 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe raza Municipiului.

Polițiștii deplasați la fața locului au constatat faptul că un bărbat, în vârstă de 49 de ani, din Municipiul Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Pădurenilor, din Municipiu, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu gardul unui imobil.

În urma evenimentului, au rezultat doar pagube materiale.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilometru, rezultând valoarea de 0,89 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital, pentru stabilirea alcoolemiei.

Totodată, din verificările efectuate de polițiști, a reieșit că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de bărbatul de 49 de ani, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, pentru dispunerea măsurilor legale.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes