Rămâi conectat

Știri din zonă

Doi bărbați din județul Timiș reținuți de polițiști, după ce au sustras țigări în valoare de 18.000 de lei dintr-un magazin din Săsciori

sebesinfo.ro

Publicat

în

Poliţiştii din Alba, cu sprijinul poliţiştilor Direcţiei pentru Operaţiuni Speciale din cadrul Poliţiei Române, au reuşit prinderea, în flagrant delict, a două persoane bănuite de săvârşirea mai multor furturi de ţigări, din supermarketuri. Asupra lor au fost găsite ţigări, în valoare de 18.000 de lei, sustrase dintr-un supermerket din comuna Săsciori. Cei doi vor fi cercetaţi în stare de arest preventiv.

La data de 27 octombrie 2018, în urma unei acţiuni organizate de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din IPJ Alba, împreună cu poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Sebeş, Poliţiei Oraşului Cugir, Secţiei 2 Poliţie Rurală Vinţu de Jos şi ai Serviciului Pentru Acţiuni Speciale al IPJ Alba, cu sprijinul poliţiştilor Direcţiei pentru Operaţiuni Speciale din IGPR și al jandarmilor, s-a reușit prinderea, în flagrant delict, a doi bărbaţi, de 31 şi 34 de ani, din judeţul Timiş, bănuiţi de săvârşirea mai multor furturi de ţigări, din supermerketuri, atât de pe raza judeţului Alba cât şi din alte judeţe din Transilvania.

Cei doi bărbaţi au fost prinşi într-o pădure de pe raza comunei Pianu, în urma unei ample operaţiuni de căutare în care au fost implicaţi peste 25 poliţişti şi jandarmi.

Anterior acestui moment, autoturismul cu care se deplasau cei doi fusese identificat, în trafic, pe raza localităţii Vinerea, de către un echipaj din cadrul Poliţiei Oraşului Cugir, care a efectuat semnalele regulamentare de oprire. Întrucât şoferul autoturismului nu a oprit la semnalele poliţiştilor, s-a pornit în urmărirea acestuia, iar un poliţist a folosit armamentul din dotare.

Bărbaţii au reuşit să-şi asigure scăparea, însă, la scurt timp, au fost localizaţi şi imobilizați, iar în autoturismul cu care se deplasau au fost găsite 1.360 pachete de ţigări, în valoare de 18.000 de lei, ce s-au dovedit a fi sustrase, în noaptea de 26/27 octombrie 2018, dintr-un supermarket din comuna Săsciori, judeţul Alba, în care cei doi au pătruns prin efracţie.

Faţă de cei doi bănuiţi de furt, poliţiştii au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, iar în cursul zilei de ieri, 28 octombrie, i-au prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeş şi instanţei de judecată, care a dispus cercetarea lor, în stare de arest preventiv, pentru furt calificat.

Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea întregii lor activităţi infracționale.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Activitate catehetică pentru 30 de copii din Parohia Loman, în cadrul programului educațional „Săptămâna Verde”

sebesinfo.ro

Publicat

în

În cadrul programului educațional „Săptămâna Verde”, organizat la Școala Gimnazială din localitatea Loman, în perioada 5-9 mai 2025, parohia Loman, protopopiatul Sebeș, a organizat o activitate catehetică pentru 30 de copii.

În prima parte a activităților, elevii s-au bucurat de un dialog captivant pe teme liturgice și biblice, presărat cu demonstrații practice, în prezența cadrelor didactice și a preotului paroh.

În a doua parte, s-a realizat un tablou artistic al întregii activități, fiecare tânăr aducându-și aportul prin desenarea unui simbol reprezentativ din mediul înconjurător. Cu toate că cei mici participă adeseori la sfintele slujbe, timpul petrecut în atmosfera degajată din cadrul studiului catehetic este edificator, oferindu-le prilejul ideal pentru a pune întrebări și a primi răspunsuri pe măsura curiozităților.

Pr. paroh Mihai-Claudiu Roșca


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Sâmbătă, 10 mai 2025: Curățenie generală pe Via Transilvanica, la Pianu de Sus

sebesinfo.ro

Publicat

în

Sâmbătă, 10 mai 2025 va avea loc o acțiune de curățenie generală pe Via Transilvanica, la Pianu de Sus. Va fi în fapt Ziua Voluntarilor pe Via Transilvanica.

„Vă invităm în data de 10 mai 2025 pe traseul Via Transilvanica ce străbate comuna noastră, împreună cu elevii și profesorii Școlii Gimnaziale Pianu de Sus, părinții adoptivi de kilometri, să participați la curățenia generală. Sunt așteptați reprezentanți ai oricărei instituții sau ONG. Informații la telefon 0258761111 viceprimar Voișan Ovidiu Iancu și la Școala Gimnazială Pianu de Sus, d-na. director Popescu Marcela”, au transmis reprezentanții Primăriei Pianu.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Acțiune educativ informativă a polițiștilor de la IPJ Alba, la Școala Gimnazială Săscoiori

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, i-au vizitat pe elevii Școlii Gimnaziale Săsciori, fiind întâmpinați cu zâmbete și întrebări.

Astfel, 66 de elevi au participat la discuții privind protejarea animalelor, responsabilitatea pe care trebuie să ne-o asumăm atunci când avem un animal și obligațiile pe care le au cei care dețin un animal. Respectul, empatia, compasiunea, atenția și grija sunt primordiale în relația cu necuvântătoarele, fundamentarea acestora fiind necesară de la o vârstă fragedă.

Scopul acestor sesiuni informativ-educative îl constituie cultivarea timpurie a unei atitudini pozitive față de animale.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes