Rămâi conectat

Actualitate

Doi bărbați din județul Sibiu, care ar fi tăiat 45 de arbori de pe fondul forestier aparținând Municipiului Sebeș, reținuți de polițiști

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 17 aprilie 2024, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au efectuat două percheziții, ambele în comuna Gura Râului, județul Sibiu, în vederea documentării activității infracționale a doi bărbați, de 38 respectiv 48 de ani, care sunt bănuiți de săvârșirea infracțiunii de ruperea, distrugerea, degradarea ori scoaterea din rădăcini, fără drept, de arbori, puieți sau lăstari, din fondul forestier național, indiferent de forma de proprietate, faptă prevăzută de art. 107 din Legea 46/2008 – Codul Silvic.

Din cercetări a rezultat că, în luna iulie 2021, bărbatul de 38 de ani, la îndemnul celui de 48 de ani, care era administrator al societății comerciale pentru care lucra acesta, folosindu-se de un excavator, ar fi doborât, fără drept, 45 de arbori din fondul forestier național, aparținând municipiului Sebeș.

Din cercetări a rezultat că materialul lemnos astfel exploatat ar fi avut un volum de 96 de metri cubi, iar prejudiciul a fost evaluat la 55.060 lei.

La percheziții au fost ridicate documente contabile și medii informatice de stocare a datelor, în vederea continuării cercetărilor, iar cei doi bărbați au fost conduși la sediul poliției, pentru audieri și luarea măsurilor legale.

Față de bărbatul de 38 de ani, a fost luată măsura reținerii, pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, pentru dispunerea măsurilor legale.

Față de bărbatul de 48 de ani, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sebeș a dispus măsura preventivă a controlului judiciar, pe o durată de 60 de zile.

Cercetările sunt continuate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Bărbat de 60 de ani reținut de polițiștii din Sebeș, după ce a provocat scandal și a lovit un tânăr, cu un ciob de sticlă în zona toracelui

sebesinfo.ro

Publicat

în

Sâmbătă, 14 iunie 2025, polițiștii de ordine publică din Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 60 de ani, din Municipiul Alba Iulia, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.

În seara zilei de 13 iunie 2025, polițiștii din Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în cartierul Mihail Kogălniceanu din municipiul Sebeș, are loc un scandal.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 60 de ani, din municipiul Alba Iulia, pe fondul consumului de alcool și al unor discuții purtate în contradictoriu, l-ar fi lovit cu un ciob de sticlă, în zona toracelui, pe un bărbat de 37 de ani, din Municipiul Sebeș, provocându-i leziuni corporale.

Bărbatul de 37 de ani a fost transportat la Spitalul Municipal Sebeș, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Incendiu de proporții la un depozit de materiale plastice din Municipiul Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un incendiu de proporții a izbucnit vineri, în jurul orei 13.00, la un depozit de mase plastice din Minicipiul Sebeș. Intervin în forță pompierii cu mai multe autospeciale.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru localizarea și stingerea unui incendiu în Mun. Sebeș. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la un depozit de mase plastice. Forțele alocate: 3 x ASAS, 1 x Amb SAJ, SVSU Sebeș și SVSU Șpring”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă la acoperișului unei anexe aflate in proximitatea halei, pe o suprafață de aproximativ 150 mp, cu degajare de fum. La momentul de față s-a reusit localizarea incendiului de catre pompierii militari. Se intervine pentru protejarea halelor/anexelor aflate în proximitatea producerii incendiului și stingerea in totalitate a acestuia”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Un moped a ars în totalitate, la ieșirea din Sebeș către Daia Română

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, sâmbătă după-amiază, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un moped, la ieșirea din Sebeș către Daia Română.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu la ieșire din Mun. Sebes spre loc. Daia Română. Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o motocicletă. Forte alocate: 1 x ASAS”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul a fost stins. A ars generalizat un moped”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes