Administrație
Dezbatere publică la Sebeș, cu privire la strategia judetului Alba în domeniul asistentei sociale pentru perioada 2022 – 2027
Respectând calendarul evenimentelor, miercuri, 8 decembrie 2021 a avut loc la Casa de Cultură „Lucian Blaga” Sebeş, şedinţa de dezbatere publică care s-a adresat unităţilor administrativ teritoriale din zona Sebeş.
Scopul acestor dezbateri este de a avea discuţii interactive, de a primi un feedback din partea partenerilor noştri în planificarea, dezvoltarea şi organizarea serviciilor sociale de interes din judeţ şi de a găsi împreună măsurile prin care să eficientizăm sistemul de asistenţă socială din judeţ.
În cadrul acestei întâlniri s-au dezbătut aspecte privind direcţiile de acţiune cuprinse în strategie şi anume:
– dezvoltarea măsurilor integrate de Prevenţie a marginalizării şi excluziunii grupurilor vulnerabile la nivelul comunităţilor locale;
– eficientizarea măsurilor de intervenţie socială asupra grupurilor vulnerabile în vederea integrării soci-profesionale;
– investiții în resurse umane specializate care să deservească sistemul de asistență socială.
Pe lângă dezbaterea legată de Strategia Judeţului Alba în Domeniul Asistenței Sociale 2022-2027, s-a considerat oportun informarea în ceea ce priveşte conţinutul Planului Național de Redresare și Reziliență al României , precum şi aprofundarea reformelor şi investiţiilor propuse a se realiza începand cu anul viitor, cu accentul pe reformele din domeniul social. La Sebes invitaţii, reprezentanţi ai UAT-urilor, au intervenit cu propuneri precum găsirea unor pârghii între domeniul medical şi domeniul social pentru o colaborare constructivă, în interesul beneficiarilor.
S-a evidenţiat deschiderea acestora de a organiza centre integrate care să ofere servicii socio- medicale dar şi importanţa lucrului în parteneriat/asociere între primării pentru a găsi soluţii viabile pe viitor, ţinând cont totodată de reformele din PNRR. Un aspect important, dezbătut în cadrul acestei întâlniri a fost nevoia de servicii pentru vârstnici şi centre de zi/recuperare pentru persoanele cu dizabilitati, în vederea evitării supraaglomerării în centre rezidenţiale.

Administrație
Sens giratoriu la intersecția străzilor Augustin Bena și Mihail Kogălniceanu, din Sebeș
Primăria Sebeș va investi peste 2,6 milioane de lei pentru amenajarea unui sens giratoriu la intersecția dintre străzile Augustin Bena și Mihail Kogălniceanu.
Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeș a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) licitația pentru atribuirea contractului de proiectare și execuție în vederea realizării noului sens giratoriu de la intersecția străzilor Augustin Bena și Mihail Kogălniceanu. Valoarea contractului propus este de peste 3 milioane de lei (cu TVA inclus). Sunt estimate 4 luni pentru proiectare și 3 luni pentru execuție.
Proiectul pentru autorizarea executării lucrărilor de construire se va elabora în conformitate cu prevederile Studiului de Fezabilitate – proiect nr. 20/2024 -,,Înființare sens giratoriu strada Augustin Bena intersecție cu strada Mihail Kogălniceanu, Municipiul Sebeş” întocmit de către proiectantul S.C. Modern Proiect SRL şi aprobat de Consiliul Local al Municipiului Sebeş prin H.C.L. nr.296/2024.
Proiectul tehnic pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – P.A.C., se va întocmi în conformitate cu conținutul cadru din H.G. nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul- cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice. De asemenea se vor respecta prevederile Legii nr.50/1991 Republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții.
Intersecția cu sens giratoriu proiectată va avea raza cercului interior de 6 metri și raza cercului exterior de 15 metri. Lățimea părții carosabile pe calea inelară de 7 metri, cu supralărgirea la exterior de 1,50 metri și la interior de 2 metri. Lățimea părții carosabile la intrare în girație va fi de 4 metri, iar la ieșire de 4 metri, cu zonă de siguranță de 0,5 metri realizată cu marcaj rutier adiacent insulei de separare.
Administrație
Rețelele de apă potabilă și canalizare de pe străzile Fagului și Cireșului, din localitatea Petrești, vor fi extinse
Primăria Sebeș a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) procedura de atribuire a contractului de lucrări necesare pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare pe străzile Fagului și Cireșului din Petrești. Valoarea contractului propus este de aproximativ 900.000 de lei.
În prezent pe străzile Fagului și Cireșului nu există rețea de canalizare, iar pe strada Cireșului nu există nici rețea de alimentare cu apă potabilă.
Rețeaua de alimentare cu apă de pe strada Cireșului va avea o lungime totală de 450 de metri. De-a lungul rețelei de alimentare cu apă vor fi montați hidranți de incendiu subterani. Cerința de apă zilnică maximă este de 303 metri cubi.
Rețeaua de canalizare menajeră va avea o lungime totala de 590 de metri (str. Fagului – 150 de metri, str. Cireșului – 440 de metri). De-a lungul rețelei de canalizare menajeră vor fi amenajate cămine de vizitare. Debitul de apa uzata preluat zilnic este de maxim 273 de metri cubi.
Apele uzate fecaloid-menajere vor fi colectate în sistemul de canalizare existent al municipiului Sebeș.
Administrație
Primarul Dorin Nistor s-a întâlnit cu șeful secției politice din cadrul Ambasadei Statelor Unite ale Americii la București
Joi 24 aprilie 2025, am primit la Sebeș vizita domnului Jessup Taylor, șeful secției politice din cadrul Ambasadei Statelor Unite ale Americii la București.
Întâlnirea a avut loc la sediul Primăriei Municipiului Sebeș și s-a desfășurat într-un cadru constructiv, cu accent pe întărirea relațiilor de colaborare și dezvoltarea parteneriatelor existente între comunitatea noastră și instituții sau companii din Statele Unite.
La Sebeș sunt prezente investiții americane, iar în această idee am prezentat direcțiile de dezvoltare ale municipiului, proiectele deja realizate, precum și obiectivele viitoare. Totodată, am subliniat deschiderea noastră spre schimburi de bune practici și dorința de a învăța din experiențele administrative și politice ale Statelor Unite.
Această întâlnire confirmă interesul comun pentru dialog și cooperare, în beneficiul comunității locale și al parteneriatului strategic dintre România și SUA. Politicienii americani sunt interesați și de direcțiile politice ale României, iar contactul direct cu liderii comunităților locale este important, în acest context fiind ascultată și opinia Sebeșului, un oraș dezvoltat economic, un municipiu dinamic, cu oameni harnici, a căror voce este corect să conteze.