Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Decoruri autumnale și aranjamente florale de sezon cu prilejul ”Festivalul Toamnei”, desfășurat la Școala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos

sebesinfo.ro

Publicat

în

festivalul-toamnei-vintu-de-jos-oct-2016Ajuns în acest an la cea de-a VII-a ediţie, proiectul regional ”Festivalul Toamnei”, coordonat de Școala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos și Liceul Teoretic Teiuș, prin profesorii Alina-Ioana Crișan, Lucia Herman, Marius Cosmin Pintea şi Nicoleta Cîmpean s-a dovedit a fi şi de această dată o reuşită.

Evaluarea concursului organizat vineri, 28 octombrie 2016, la  Şcoala Gimnazială “Iuliu Maniu” din Vinţu de Jos a fost o adevărată provocare pentru membrii juriului (cadre didactice, invitaţi din partea comunităţii locale), datorită diversităţii exponatelor şi prezentărilor originale, inspirate, inedite  chiar, ale preşcolarilor şi şcolarilor.

Rezultatul eforturilor comune (copii, părinţi, bunici, cadre didactice) a fost impresionant: decoruri autumnale, legume şi fructe de diverse soiuri, conserve pentru iarnă făcute în gospodărie, aranjamente florale de sezon şi chiar animăluţe (incredibil cum patru iepuraşi au aşteptat în culcuşuri anume făcute, cuminţi, parcă aflaţi sub o vrajă, jurizarea!)  – toate realizate cu multă trudă şi imaginaţie, însoţite şi de cântece, dansuri sau poezii despre toamnă.

Câştigătorii locului I (grădiniţă – Grupa mare A, ciclul primar – clasa a IV-a B şi ciclul gimnazial, clasa a VII-a B) vor fi recompensaţi de către primăria comunei Vinţu de Jos cu o excursie.

Acestă activitate – ne spun coordonatorii proiectului –  “îi va face pe elevi să-şi folosească abilităţile artistice, imaginaţia, spiritual antreprenoarial, să gândească critic, creator, să pună în practică ceea ce au învăţat, să utilizeze darurile naturii în crearea unor produse noi.”


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Învățământ-Cultură

O singură medie de 10, la sesiunea de Bacalaureat iunie 2025, în Sebeș. Vezi cine a obținut-o

sebesinfo.ro

Publicat

în

Zara Negură, absolventă a Colegiului Național ”Lucian Blaga” din Sebeș, profilul Matematică-Informatică, este una din cele două eleve din județul Alba care a obținut media zece la Bacalaureat 2025.

Reușita elevei din Sebeș este cu atât mai remarcabilă cu cât Zara a trebui să recupereze materia predată timp de un an, perioadă în care a fost plecată prin programul FLEX în SUA, unde a învățat la o școală de stat alături de elevi americani.

Zara a dat Bacalaureatul la Limba și Literatura Română, Matematică și Fizică și declarat că examenul i s-a părut în general destul de ușor, cu toate că a avut emoții la proba de limba și literatura română: „Am avut ceva emoții la română, dar mi-a plăcut subiectul care a picat și a fost bine până la urmă”.

Tânăra absolventă s-a pregătit intensiv pentru examenul de Bacalaureat 2025, prin foarte multă muncă și dedicare: „Eu am fost plecată anul trecut în SUA și mi-a fost mai greu să recuperez materia pe un an, dar am reușit cu ajutorul profesorilor, cărora le și mulțumesc pe această cale că m-au ajutat și reușit să recuperez materia”.

Pe viitor, Zara vrea să studieze ingineria biomedicală la o universitate din Irlanda: „Acesta a fost unul din motivele pentru care am muncit atât de mult, la admitere contând media de la Bacalaureat. Dar am învățat foarte mult și pe parcursul anilor”, a mărturisit tânăra din Sebeș.

De asemenea, Zara a fost șefă de promoție la Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebeș, absolvind cei patru ani de liceu cu media 9,96: „Am avut o singură medie de 9 în toți cei patru ani, în clasa a XII-a. La admitere vor conta mediile din liceu și media la Bacalaureat, nu voi da examen de admitere, doar CV-ul meu”, mai spune eleva.

Vestea că a obținut una din cele două note de 10 din județul Alba a bucurat-o nespus pe Zara: „Sunt foarte fericită, dar și foarte recunoscătoare pentru că am depus foarte mult efort anul acesta, dar împlinită pentru că toată această muncă a fost răsplătită de acest rezultat. Mai mult, această medie mă va ajuta să ajung acolo unde îmi doresc să studiez”. a concluzionat eleva de 10 de la Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

120 de elevi, voluntari la cea de-a XLV-a ediție a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, excursie de documentare pe Valea Sebeșului

sebesinfo.ro

Publicat

în

Primăria Municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș au organizat, și în acest an, o incursiune documentară pe Valea Sebeșului, la care au participat 120 de elevi ai Sebeșului, însoțiți de cadre didactice, ca un gest simbolic de mulțumire pentru implicarea lor, în calitate de voluntari, în buna desfășurare a Festivalului Internațional „Lucian Blaga”, ediția a XLV-a, care a avut loc în perioada 23-25 mai 2025, la Sebeș, Lancrăm și Câlnic.

Tinerii studiază la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș, la Liceul Tehnologic și la Liceul German, fiind foarte activi în viața culturală a orașului, participând la evenimente educative și oferind sprijin în activitățile bibliotecii.

Reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” le-au reamintit tinerilor importanța festivalului și atașamentul lui Lucian Blaga (1895-1961) față de locurile natale și față de frumusețile Văii Sebeșului. Aceleași sentimente de patriotism și de responsabilitate le regăsim la inginerul Dorin Pavel (1900-1979), nepotul lui Lucian Blaga, fondatorul hidroenergeticii românești, cel care își doarme somnul de veci în cimitirul din Lancrăm, alături de ilustrul său unchi, Lucian Blaga, Pentru a descoperi „arhitectura apelor”, tinerii au fost ghidați într-o vizită la Centrala Hidroelectrică de la Șugag, iar apoi au fost în vizită la muzeul etnografic din comună.

În cadrul unui prânz festiv, voluntarilor le-au fost înmânate diplome de recunoștință de către primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, și câte un exemplar din ediția specială a volumului „Poemele luminii”, tipărit pentru a marca 130 de ani de la nașterea lui Lucian Blaga.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Numeroase premii și mențiuni obținute de elevii Liceului German Sebeș la Concursul Național „Micii Exploratori” – disciplina istorie

sebesinfo.ro

Publicat

în

Elevii Liceului German Sebeș, coordonați de domnul profesor doctor Mihai-Octavian Groza, s-au remarcat și anul acesta, prin premiile și mențiunile obținute, la Concursul Național „Micii Exploratori” – disciplina istorie, înscris în calendarul competițional al Ministerului Educației și Cercetării.

Lotul Liceului German Sebeș, alcătuit din elevi ai claselor a V-a A și a VII-a A, a reușit să-și revendice următoarele premii: Premiul I (elevii David Octavian Dărămuș, Paula Isabela Györfy și Ștefan Țîrlea din clasa a V-a A) și Mențiune (elevii Rafael Cristian Rotaru, Marc Damian-Filip, Ruth-Sonia Gherdea, Lara Haizea Hăbean, Tabea Ruth Hetea, Luca Kellinger, Paula Franziska Klusch, Maria Alexia Moga din clasa a V-a A și eleva Andreea Georgiana Lupu din clasa a VII-a A).

„Ne bucurăm de faptul că, la Liceul German Sebeș, elevii pasionați de istorie se remarcă prin rezultatele obținute și activitățile desfășurate alături de domnul profesor Mihai-Octavian Groza. Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute!”, au transmis reprezentanții Licveului German Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes