Rămâi conectat

Actualitate

De mai bine de 10 ani, clădirea în care a funcționat cândva celebra Mobis Sebeș, face notă discordantă cu peisajul din zonă

sebesinfo.ro

Publicat

în

La intrarea în Municipiul Sebeș, dinspre Alba Iulia, pe partea dreaptă, tronează o imensă clădire-fantomă în care cândva a funcționat celebra fabrică de mobilă și prelucrare a lemnului, Mobis. Odinioară fala Sebeșului, fosta fabrică a devenit o simplă ruină din care a rămas doar scheletul, și care, de mai bine de 10 ani, face notă discordantă în peisajul zonei.

Năpădite de bălării și cu un aspect dezolant, ruinele fostei fabrici par încremenite în timp. Șansele ca imaginea să se schimbe curând și zona să capete un aspect adecvat unui oraș cochet sunt foarte slabe având în vedere că cele trei firme care sunt proprietare pe clădire și pe teren, cu sediul în București (S.C. Europolis, S.C. World Trade Center Sebeș Alba și S.C. Mobella) se află în procedură de faliment. Dosarele se află pe rolul Tribunalului București încă din 2013 și încă nu au fost soluționate. Primăria Sebeș a pus ipotecă de rang I și II pe teren și, în cazul în care acesta va fi valorificat, există șanse reale să-și recupereze creanța de 200.000 de lei, datorii ce decurg din taxe și impozite neplătite de către proprietari de mai mulți ani de zile.

Banii pe care îi are de recuperat Primăria Sebeș sunt puțini în comparație cu datoriile de milioane de euro pe care cele trei societăți amintite le au către alți creditori mult mai mari precum Finanțele și bănci comerciale. Potrivit unor experți imobiliari, cei 97.570 de metri pătrați, adică aproape 10 hectare situate la intrare în municipiulul Sebeș ar putea valora cel puțin 5 milioane de euro la un preț minim de 50 de euro per metru pătrat. În imediata apropiere se află cele două firme care desfășoară afaceri cu lemn, Holzindustrie și Kronospan. Deși proprietarii au încercat de-a lungul timpului să valorifice terenul,n-au reușit. Soarta acestuia va fi decisă după finalizarea procedurii de declarare a falimentului.

• De la o fabrică cu sute de angajați care producea mobilă pentru export, la niște ruine abandonate

S.C. Mobis S.A. s-a format în 1995 prin ruperea în două a imensului Combinat de Prelucrare şi industrializare a Lemnului, înființat la Sebeș în 1970.  După anul 1990 s-a pus problema retehnologizării Combinatului de Prelucrare a Lemnului din Sebeş. Din cauza dimensiunilor acestuia, care făceau imposibilă orice privatizare, în 1995 s-au format două societăţi: SC MDF Sebeş SA, care cuprindea fosta fabrică PFL şi SC Mobis SA Sebeş cu restul fabricilor.

În noiembrie 1997, SC MDF Sebeş SA a fost vândută concernului italian Frati, iar pachetul majoritar de acțiuni al SC Mobis Sebeș a fost achiziționat, în decembrie 1997, de World Trade Center Management Romania cu obiect de activitate servicii de consultanță pentru afaceri și management, care și-a schimbat ulterior numele în World Trade Center Sebeș Alba. Mobis Sebeș producea și comercializa mobilier și semifabricate din lemn. Mobila produsă de Mobis Sebeș era apreciată și cerută mai ales la export. Declinul Mobis a început în 2003 – 2004, cel mai probabil din cauza managementului prost. În noiembrie 2005 fabrica de mobilă mai avea doar 10 angajați, după ce, în 2002-2003 numărul salariaților era de aproape 400.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. Gabriela

    03.05.2017 la 2:32

    Pana e hău si părău nu ai sa vezi facut ceva din ruinele alea mas mira nu prea cred ăstia nu sunt in stare sa acopere 3 gropi din cartier pana la semafoare decum sa faca cv cu niste ruine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

31 iulie – 8 august 2025 o nouă ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, la Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, prin Muzeul Municipal „Ioan Raica”, în parteneriat cu Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și cu Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, organizează în perioada 31 iulie – 8 august 2025, în grădina muzeului din Sebeș, cea de-a cincea ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”.

Evenimentul se va desfășura sub forma unui curs practic și va avea ca principal obiectiv familiarizarea  participanților cu principiile, materialele și tehnicile de lucru specifice  restaurării și conservării pietrei, un material care, deși pare durabil, se dovedește a fi extrem de vulnerabil ca urmare a acțiunii factorilor de mediu și a activităților antropice.

Atelierul de lucru se adresează, în special, tinerilor, elevi de liceu și studenți, dar și altor categorii de vârstă, care doresc să se inițieze în tainele unei ocupații care are un rol important în eforturile depuse pentru prezervarea Patrimoniului Cultural Național.

Pe durata workshop-ului participanții vor beneficia de pregătire teoretică și practică, asigurate de specialiști și de experți în domeniu, care activează în instituțiile organizatoare și partenere, precum și în sectorul privat, urmând a lua parte și la restaurarea și conservarea unor monumente litice din patrimoniul Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș.

Îi invităm pe cei interesați să participe la acest workshop să se înscrie până în data de 18 iulie 2025, completând formularul de mai jos. Datorită faptului că numărul de locuri disponibile este limitat, selecția participanților se va face de către organizatori.

Formular de înscriere: https://forms.gle/fA2a1nqyY3iLWs7s8


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Accident rutier pe Autostrada A1, în zona nodului rutier Sebeș. Un autoturism a intrat în parapeți

sebesinfo.ro

Publicat

în

Un accident rutier a avut loc duminică, în jurul orei 13.30, pe Autostrada A1. Un autoturism s-a izbit de parapeți, în zona nodului rutier Sebeș.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe Autostrada A1, zona nod rutier Sebeș, sens de mers Deva-Sibiu. Este vorba despre 1 autoturism intrat în parapet, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Duminică, 29 iunie 2025: Concert al Fanfarei Petrești

sebesinfo.ro

Publicat

în

Vara este mai frumoasă în ritmurile Fanfarei Petresti. Așa că, Duminică, 29 iunie 2025, vă invităm la minunatele noastre concerte în aer liber:

Ora 19:00 – Parcul Tineretului, Sebeș
Ora 20:00 – Petrești, Centru

Vă așteptăm cu drag!

Concertele Fanfarei Petresti sunt organizate de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebes și Primăria Municipiului Sebes.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes