Rămâi conectat

Administrație

De la 1 octombrie 2014, la Serviciul Public de Asistenţă Socială din Sebeş se primesc cereri pentru ajutorul de încălzire

redacția sebesinfo.ro

Publicat

în

primaria-sebes-sep-2014De la 1 octombrie 2014 se primesc cereri, din partea cetăţenilor municipiului Sebeş, pentru obţinerea ajutorului de încălzire în sezonul rece noiembrie 2014 – martie 2015.

Potrivit primarului municipiului Sebeş, Alexandru Dăncilă, cererile se depun la Serviciul Public de Asistenţă Socială (SPAS) Sebeş, situat pe strada Aleea Lac, nr. 12, între orele 8.30 şi 15.30. Formularele şi actele necesare întocmirii dosarului pentru obţinerea ajutorului de încălzire se distribuie gratuit, la sediul SPAS. Potrivit prevederilor în vigoare, acest ajutor se asigură pentru încălzirea locuinţei proprietate personală sau a celei închiriate, în baza unui contract de închiriere sau de comodat. Încălzirea se poate asigura cu lemne, cu gaz sau cu energie electrică, iar sprijinul financiar se acordă persoanelor care au venituri lunare pe membru de familie de până la 615 lei. OUG 70/2011 privind măsuri de protecţie socială în perioada sezonului rece cuprinde lista bunurilor care duc la excluderea acordării ajutorului pentru încălzire, listă care este afişată şi la sediul SPAS Sebeş. Pentru obţinerea ajutorului de încălzire se solicită acte doveditoare – adeverinţă pentru teren agricol, bunuri în proprietate, autoturisme, număr de animale etc. şi se fac verificări la instituţiile abilitate. „De reţinut că acest ajutor pentru încălzirea locuinţei se acordă în baza actelor doveditoare solicitate şi a declaraţiei pe propria răspundere privind situaţia socială a titularului cererii. Dacă se constată că declaraţia pe propria răspundere nu corespunde adevărului, ajutorul acordat se recuperează, iar în cazul declaraţiilor mincinoase se sesizează organele de urmărire penală, conform Codului Penal. Pentru a se evita aceste situaţii neplăcute îi rugăm pe cetăţeni să dea dovadă de seriozitate şi să declare adevărul privind situaţia familială. Spun asta pentru că se vor face verificări încrucişate între instituţii şi până la urmă se vor descoperi falsurile în documente”, ne-a declarat primarul municipiului Sebeş, Alexandru Dăncilă.

Adriana DURIGĂ


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administrație

Marius Hațegan, vicepreședinte CJ Alba: „Lucrările pe Drumul Pianului înaintează în forță!”

sebesinfo.ro

Publicat

în

Vicepreședintele CJ Alba, Marius Hațegan, a transmis că pe mai bine de jumătate din DJ 704A (Drumul Pianului) s-a turnat deja stratul de uzură și că lucrările de modernizare a acestuia vor fi finalizate la termen

„La momentul de față, pe mai bine de jumătate din această șosea, am turnat stratul de uzură. Am revenit, azi, la fața locului, alături de primarul Sebeșului, Dorin Nistor, de colegul meu Florin Lazea, din cadrul Servicului Administrarea Drumurilor Județene și de Vistian Corlea, director general al DPL Alba, societatea care execută această lucrare.

Sunt foarte mulțumit de ritmul de muncă și dau asigurări că vom încheia la termenul stabilit. Reamintesc faptul că lucrările la DJ 704A au început în luna septembrie 2024 și că valoarea investiției se ridică la 10.623.863,78 lei cu TVA. De reținut faptul că e vorba despre un drum care va contribui în mod decisiv la dezvoltarea economică a zonei.

Așa cum am mai spus-o, biroul meu este acolo unde situația o cere. Voi reveni, constant, cu informații despre șantierele unde Consiliul Județean Alba derulează proiecte în beneficiul cetățenilor”, a scris Marius Hațegan, pe pagina personală de facebook.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Între 25 și 28 iunie 2025 au loc lucrări de reparații la lacul din Parcul Tineretului. Intervențiile vor avea loc doar noaptea

sebesinfo.ro

Publicat

în

Între 25 și 28 iunie 2025, la Sebeș se vor efectua lucrări de reparații la lacul din Parcul Tineretului, iar intervențiile se vor desfășura doar noaptea.

Primăria Municipiului Sebeș, prin Serviciul Public de Administrare a Patrimoniului, anunță că în perioada 25-28 iunie 2025, în fiecare seară, între orele 19.00-06.00, se vor desfășura lucrări de reparații la lacul din Parcul Tineretului.

Intervențiile vor avea loc noaptea, tocmai pentru a nu perturba activitățile de zi din parc, însă este posibil ca în această perioadă să se audă zgomote provenite de la utilajele și autospecialele folosite.

Ne cerem scuze pentru disconfortul temporar și vă mulțumim sincer pentru înțelegere. Aceste lucrări sunt necesare pentru a îmbunătăți spațiul verde și zona de agrement din apropierea locuințelor dumneavoastră.

Vă mulțumim că sunteți alături de noi în grija pentru Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Terenul de sport al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Sebeș va fi acoperit, dotat cu instalație de nocturnă și vestiare

sebesinfo.ro

Publicat

în

Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeș a lansat, vineri, 20 iunie 2025, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) procedura de contractare prin licitație publică a serviciilor de proiectare și execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Acoperire teren de sport (cu nocturnă), realizare vestiare si împrejmuire, Școala Gimnazială Mihail Kogălniceanu – Municipiul Sebeș”.

Valoarea totală estimată a contractului propus este de 2,8 milioane de lei, fără TVA.

În prezent terenul de sport folosit de elevii Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Sebeș are covorul de PVC deteriorat, șapa de sub el este degradată, iar împrejmuirea prezintă fisuri la nivelul soclului. De asemenea, elementele metalice au zone cu rugină.

Terenul de sport urmează să fie acoperit cu o structură metalică și învelitoare din pânză din PVC cu inserție textilă, impermeabilă și de culoare albă. Împrejmuirea terenului se va realiza perimetral cu o plasă de protecție din polietilenă. Terenul de sport va fi prevăzut cu iluminat și supraveghere video.

Va fi realizată și o clădire cu funcțiunea de vestiare care va deservi terenul de sport. Noua clădire va fi prevăzută cu dulapuri și grupuri sanitare.

Este în derulare și un alt proiect, finanțat prin PNRR, care vizează reabilitarea și modernizarea în vederea creșterii efiecienței energetice a Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes