Rămâi conectat

Actualitate

Dansuri tradiționale țigănești, scenetă și momente artistice la Casa de Cultură „Lucian Blaga” din Sebeș, cu ocazia Zilei Internaționale a Rromilor

sebesinfo.ro

Publicat

în

„Amare Rroma” pentru Ziua Internațională a Rromilor, 8 aprilie, la Casa de Cultură „Lucian Blaga” din Sebeș Ziua Internaţională a Romilor este sărbătorită anual de comunitatea internaţională, la 8 aprilie, în cinstea recunoaşterii culturii, istoriei şi drepturilor milioanelor de romi din toată lumea, dar şi pentru a atrage atenţia asupra provocărilor de discriminare cu care se confruntă comunităţile noastre de romi din Europa şi de pretutindeni.

Programul pentru Ziua Romilor de la Casa de Cultură „Lucian Blaga” din Sebeș a cuprins dansuri tradiționale țigănești interpretat de grupul „Amare Rroma”, imnul rromilor „Gelem gelem” recitat de copiii rromi, cântat de Fanfara Transilvania Junior din Cugir, sceneta „Luludea, luludea”, muzică instrumentală cântată de Robert, Mario Grăuruș, momente muzicale intitulate „Joco romano” și „Indiana trupa”.

Momentul final l-a reprezentat interpretarea solistului Iliuță Uraganul care a reușit să țină sala în picioare. La eveniment au fost prezenți reprezentanți ai autorității locale și centrale printre care domnul primar Dorin Nistor, domnul Dăncilă Alexandru, director al Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș, doamna inspector pentru rromi.

Pe lângă momentele muzicale, copiii Liceului cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș coordonați de prof Diane Popa, prof de sprijin Ana Lucreția Hăprian au pregătit o expoziție tematică intitulată „Viața și obiceiurile romilor în viziune artistică” Dansurile și melodia „Florăresele” au fost pregătite special de prof de limba rromani, doamna Lidia Ursu și de mediatorul pentru rromi, Căian Petre care a coordonat întregul program.

Iniţiativa privind marcarea Zilei Internaţionale a Romilor a apărut în 1971, cu prilejul primului Congres internaţional al romilor de pretutindeni, la Londra. În statele din Europa de Est, inclusiv România, data de 8 aprilie a fost marcată începând cu anul 1990.

În România, la 8 aprilie se marchează ”Sărbătoarea etniei romilor din România”, în urma adoptării Legii 66/2006 de cātre Parlamentul României Legea prevede celebrarea, în data de 8 aprilie a fiecărui an, a acestei sărbători, precum şi implicarea autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale în organizarea de manifestări publice şi a unor acţiuni social-culturale dedicate acestei zile.

În acelaşi timp, legea mai prevede ca Televiziunea Română şi Radioul să reflecte manifestările dedicate acestei zile.

Mulți romi din Europa încă suferă de sărăcie şi excluziune. Existenţa unei atitudini discriminatorii împotriva romilor este răspândită, întărind şi agravând lipsurile economice şi sociale. Aceste inegalităţi persistă în ciuda eforturilor continue la nivel naţional, european şi internaţional, pentru a combate prejudecăţile şi discriminarea.

• Existā rromi celebri?

Pe lista romilor celebri se află Joaquin Cortes, cel mai cunoscut dansator de flamenco din lume, actorii Rita Hayworth, Yul Brynner, Michael Caine, Charlie Chaplin, fotbalistul german Michael Ballack, un domnitor al Moldovei Ștefan Răzvan, un laureat al premiului Nobel pentru medicină (Schack August Steenberg Krogh a fost un rom danez) şi un preşedinte al Braziliei (Juscelino Kubitschek de Oliveira, crescut de o mamă romă de origine cehă). Politician brazilian, a ajuns la preşedinţia Braziliei în 1956.

‘De Oliveira a stimulat integrarea teritoriului naţional – scrie Santino Spinelli un rrom italian care a cercetat istoria rromilor – şi a consolidat regimul democratic. Preşedinţia sa a fost caracterizată de o mare prosperitate economică şi stabilitate politică. A promovat construirea noii capitale Brasilia”.

Dincolo de prejudecăţi povestea romilor este povestea unui popor vechi şi persecutat, prezent pe fiecare continent şi numărând 16 milioane de persoane.

Italianul Santino Spinelli, a scris o carte despre persecuțiile romilor și a ajuns la concluzia cā despre rromi se ştiu puţine, cā 500.000 au fost ucişi de nazişti și cā populaţia romă este una dintre cele mai vechi minorităţi ale Europei, unde trăiesc peste 11 milioane de romi. Nu se știe exact de unde a venit poporul nostru pentru cā nu avem o istorie scrisā, dar în cronicile anonime se relatează despre ,,oameni care spun că provin din India”. Aflām de la Spinelli că populaţia romanes este alcătuită în principal din cinci grupuri mari, diferite ca origine şi cultură:

1. Romi;
2. Sinti;
3. Kale;
4. Manouches;
5. Romanichals.

Aceste grupuri sunt împārtite la rândul lor în sute de sub-grupuri şi comunităţi, pe baza dialectului, credinţei, meseriei şi regiunii unde s-au stabilit. Papa Ioan Paul al II-lea a amintit necesitatea de a depăşi ‘acele prejudecăţi vechi ce conduc la forme de discriminare şi respingere, care duc uneori la o marginalizare nedorită a populaţiei de etnie romă.

Azi de ziua Romilor la Casa de Cultură „Lucian Blaga” din Sebeș romii din Sebeș alături de invitații din Cugir au celebrat așa cum se cuvine o zi importantă.

„Este ziua Romilor de pretutindeni, cu bune și cu rele trebuie să ne bucurăm. 10 milioane sau 16 milioane de romi în lume, nu conteazā, pentru cā inimā noastrā azi bate ca una singurā, la unison. La multi ani, tuturor! Vā doresc multe realizāri și împliniri alāturi de familia voastrā! Sā fim mândri cā avem parte de această zi, „Ziua Internațională a Rromilor” cā iubim viața și cā îi învātām și pe ceilalți ce este bucuria, zâmbetul, iubirea. Dintotdeauna oamenii, dar mai ales rromii s-au exprimat mai liber și mai ușor prin muzică și dans. De ce? Pentru că prin muzică și dans reușim cel mai bine sā exprimăm ce trāim în suflet! Cel mai bine te exprimi prin artă, deoarece arta este un tărâm al libertății Iar arta este un teren eliberat de prejudecăți ” a adăugat în discursul de pe scenă prof și grafician, Diane Popa


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Femeie rănită, în urma coliziunii dintre două autoturisme, petrecută pe strada Dorin Pavel, din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină luni, în jurul orei 11.50, pe strada Dorin Pavel, în fața magazinului Profi, pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, după ce două autoturisme au intrat în coliziune și o femeie a fost rănită.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în Mun. Sebes, str. Dorin Pavel. În accident sunt 2 autoturisme implicate, fără persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x autospeciala de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.

„Traficul rutier este îngreunat pe strada Dorin Pavel din Municipiul Sebeș, din cauza unui eveniment rutier. Din primele date este vorba despre două autoturisme. O femeie ar fi suferit leziuni corporale”, a transmis IPJ Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

ÎPS Irineu a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”, din parohia Sebeș VII

sebesinfo.ro

Publicat

în

Duminica, 28 septembrie 2025, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a poposit în mijlocul credincioșilor din Municipiul Sebeș.

Acesta, înconjurat de un numeros sobor de clerici, a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan” din parohia Sebeș VII. În continuare, Arhipăstorul Alba Iuliei a celebrat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură. Începând cu data de 1 iunie 2007, comunitatea de aici este păstorită de către părintele Ovidiu Popa.

Adresându-se credincioșilor prezenți la Dumnezeiasca Liturghie, Părintele Arhiepiscop Irineu a spus: „Într-o lume plină de ură și de confuzie, de temeri și de suferințe, avem, câteodată, simțământul că suntem singuri și pierduți. Ne simțim singuri când legăturile căsătoriei s-au rupt și când dragostea s-a răcit. Ne simțim singuri când o boală groaznică ne strânge în ghearele ei și nu există tratament pentru ea. Ne simțim singuri când stăm în fața morții, acest musafir nepoftit. În calitate de creștini, trebuie să fim încredințați că avem în cer un bun și scump Mântuitor, pe Iisus Hristos. De sus, El ne întinde mâna Lui ca să ne sprijine, fiind totdeauna gata să intervină în orice situație dificilă. Atunci când noi ne supunem voinței Sale, asemenea Apostolului Petru la Marea Tiberiadei, Domnul transformă slăbiciunea noastră în putere și înfrângerea noastră în biruință”.

La finalul Sfintei Liturghii, în semn de aleasă recunoștință pentru activitatea pastoral-misionară și administrativ-gospodărească depusă pe parcursul anilor de slujire, părintele paroh Ovidiu Popa a primit din partea Chiriarhului nostru Diplomă de vrednicie, o icoană cu Sfinții Ierarhi Bălgrădeni și o bederniță. Totodată, Ierarhul Alba Iuliei a oferit Ordinul „Credință și Unire” doamnei Cornelia Muntean și domnului Vasile Cristea, în semn de apreciere pentru slujirea rodnică și folositoare a Bisericii lui Hristos. De asemenea, ostenitorii, truditorii și binefăcătorii care au contribuit la înfrumusețarea locașului de cult au primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre Diplome de aleasă cinstire.

Parohia Sebeș VII a fost înființată la 1 martie 2007, reunind comunitatea credincioșilor din extremitatea sudică a municipiului Sebeș. Piatra de temelie a bisericii parohiale „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan” a fost așezată în data de 20 mai 2008. În perioada 2008-2013, au fost efectuate lucrările de construcție a edificiului eclezial. La 16 noiembrie 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu a oficiat slujba de binecuvântare a noii biserici. Ulterior, între anii 2021 și 2023, locașul de închinare a fost împodobit cu veșmântul picturii, lucrarea fiind executată în tehnica fresco de către pictorul Adrian Sicoe. Biserica a fost înzestrată cu toate cele necesare cultului divin, fiind pregătită pentru târnosire.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Incendiu produs la motorul unui autoturism, pe breteaua de intrare din A10 spre A1, sens Sebeș-Sibiu

sebesinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică dimineața, pentru stingerea unui incendiu produs la motorul unui autoturism, pe breteaua de intrare din A10 spre A1, sens Sebeș-Sibiu. 

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în Mun. Sebeș, beteaua de intrare A10 spre A1, sens Sebeș-Sibiu. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la un autoturism. Forțe alocate: 2 autospeciale de stingere cu apă și spumă și 1 echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul se manifestă la compartimentul motor al autoturismului. Se intervine pentru stingerea în totalitate a incendiului. Fară victime”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes