Rămâi conectat

Actualitate

Condiţiile de acordare a ajutorului de încălzire în iarna 2017-2018 | sebesinfo.ro

sebesinfo.ro

Publicat

în

Târgul Grădinarului

Ajutorul de încălzire sau ”ajutorul de căldură”, în iarna 2017-2018Cum se acordă ajutorul pentru încălzirea locuinței | sebesinfo.ro

Precizări din partea directorului AJPIS Alba, Flaviu Cozuc

Persoanele singure și familiile care nu-și permit să plătească în întregime cheltuielile cu încălzirea în sezonul rece pot să ceară sprijin financiar de la stat. Este vorba despre un ajutor de încălzire sub forma unei sume de bani, care să-i ajute să acopere o parte din aceste cheltuieli.

Potrivit directorului AJPIS Alba, Flaviu Cozuc, legislația în vigoare prevede că cererile pentru acordarea ajutorului de încălzire se pot depune, în principiu, până în 15 octombrie. Nu e un termen limită, legea prevede că cei în cauză pot depune solicitările până la data de 20 noiembrie, pentru a primi ajutorul de încălzire pentru întregul sezon rece.

”Cei care îndeplinesc condițiile în vederea obținerii ajutorului pentru încălzirea locuinței trebuie să știe că dacă depun cererile până la data de 20 a lunii ei vor primi ajutor financiar și pentru luna respectivă. Pentru a beneficia de ajutor din partea statului pe întregul sezon rece, cei în cauză trebuie să depună cererile până la data de 20 noiembrie 2017”, a explicat Flaviu Cozuc, directorul AJPIS Alba.

Ajutorul pentru încălzirea locuinței se acordă persoanelor singure și familiilor care nu-și permit să plătească cheltuiala cu căldura în timpul sezonului rece, iar acordarea acestui ajutor e prevăzută în Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 70/2011 privind măsurile de protecție socială în perioada sezonului rece.

Ajutorul pentru încălzirea locuinței prevăzut de ordonanța de urgență ca măsură de sprijin suportată din bugetul de stat se acordă numai familiilor și persoanelor singure care nu beneficiază de alte forme de sprijin pentru încălzirea locuinței, acordate în baza contractelor de muncă sau altor reglementări specifice pentru diverse ramuri economice, precum și în baza legii. E important să amintim că sezonul rece reprezintă perioada cuprinsă între 1 noiembrie și 31 martie.

Potrivit directorului AJPIS, Flaviu Cozuc, ajutorul se acordă numai pentru principalul sistem de încălzire al locuinței și de el se pot bucura consumatorii de energie termică în sistem centralizat, de energie electrică, de gaze naturale și de lemne, cărbuni și combustibili petrolieri.

Condiția principală pentru a obține acești bani este ca veniturile solicitantului să fie sub anumite niveluri stabilite prin ordonanță, astfel: lîn cazul energiei termice: ajutorul poate fi obținut de familiile cu un venit net mediu lunar pe membru de până la 1,572 ISR (786 de lei); persoanele singure pot obține ajutorul dacă au un venit net mediu lunar de maximum 2,164 ISR (1.082 de lei); lîn cazul ajutoarelor pentru gaze naturale, energie electrică și lemne, cărbuni și combustibili petrolieri, limita maximă a venitului net mediu lunar pe persoană (persoana singură sau membrul de familie) trebuie să fie, în principiu, de cel mult 1,230 ISR (615 lei).

Ajutorul pentru încălzirea locuinței poate fi solicitat anual până la data de 15 octombrie, însă, pentru că această dată cade într-o zi de duminică anul acesta, cererile vor trebui depuse până vineri, 13 octombrie. Așa cum spuneam, sunt acceptate cererile depuse și după această dată, în timpul sezonului rece, caz în care ajutorul se acordă fie începând cu luna depunerii cererii (dacă solicitarea se face până la data de 20 a lunii), fie începând cu luna următoare depunerii cererii (dacă solicitarea se face după data de 20 a lunii). Cuantumul acoperit de autorități din costul de încălzire scade sau crește în funcție de venitul net mediu lunar.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Anexă gospădărească în flăcări, pe strada Dorin Pavel. Intervin pompierii militari și SVSU Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Târgul Grădinarului

Un incendiu a izbucnit vineri, în jurul amiezii, la o anexă gospodărească aparținând unui imobil de pe strada Dorin Pavel, din Municipiu. Au fost solicitați să intervină pompierii militari și SVSU Sebeș.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în mun. Sebes, Str. Dorin Pavel. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Forțe alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 x echipaj de prim ajutor si SVSU Sebeș”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul se manifestă la o anexă gospodarească (filigorie) pe o suprafață de aproximativ 20 mp și o magazie de depozitare lipită de aceasta, pe o suprafață de aproximativ 10 mp. De asemenea, din interiorul anexei au fost evacuate si 2 butelii de către pompierii militari. Se intervine pentru stingerea în totalitate a incendiului. La fața locului au fost asistați medical 2 minori ce prezentau atac de panică”, a mai transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Coliziune între două autoturisme, pe strada Tudor Vladimirescu din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Târgul Grădinarului

Două autoturisme au intrat în coliziune, joi după-amiază, pe strada Tudor Vladimirescu. Au intervenit pompierii militari din Sebeș pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea de prim ajutor medical în caz de accident rutier.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în mun. Sebes, strada Tudor Vladimirescu. Este vorba despre un accident produs între 2 autoturisme, fară persoane încarcerate. Forte alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 53 de ani din Sebeș cercetat de polițiști, după ce a condus un autovehicul pentru care nu avea permis corespunzător

sebesinfo.ro

Publicat

în

Târgul Grădinarului

Luni, 6 aprilie 2026, în jurul orei 11.15, polițiști din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au oprit, pentru control, pe strada Mureșului din Municipiul Sebeș, un ansamblu format dintr-un autovehicul și o remorcă, ansamblu ce totalizează o masă maximă autorizată de 4.700 de kilograme, fiind condus de un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din Municipiul Sebeș.

Din verificări a reieșit că bărbatul nu deține categoria corespunzătoare pentru a conduce ansamblul, el deținând categoriile AM, B1, B și mențiunea care atestă faptul că poate conduce un ansamblu de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 de kilograme.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes