sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes

Acasă » Societate » Învățământ-Cultură » Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș și Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia au cucerit majoritatea premiilor la faza județeană a Olimpiadei de Limba germană modernă

Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș și Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia au cucerit majoritatea premiilor la faza județeană a Olimpiadei de Limba germană modernă

Publicat în 14.03.2019 la ora 11:45

Olimpiada județeană de limba germană modernă, desfășurată pe nivelurile stabilite de Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi (CECRL) al Consiliului Europei, și-a desemnat câștigătorii, în funcție de baremul atins.

Potrivit prof. Daniel Fonoage, purtătorul de cuvânt al IȘJ Alba, laureații sunt: nivel A1 (introductiv, clasele VII – VIII):

• clasa a VII-a: 1. Oana Grosu (Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș), 2. Catinca Gizdavu (Colegiul Național „I.M. Clain” Blaj), 3. Kevin Petraș, mențiune: Carla Belciu (ambii de la Colegiul Național „Lucian Blaga”),

• clasa a VIII-a: 1. Fineas Ilașcă (Școala Gimnazială Petrești), 2. Alexandru Marinaș (Colegiul Național „Lucian Blaga”), nivelul A2 (de bază, clasele VII – X);

• clasa a VII-a: 1. Oana Horhat, 2. Alexandru Puiu (ambii Liceul Teoretic „Sf. Iosif” Alba Iulia), 3. Ana Maria Dobra (Colegiul Național „Lucian Blaga”), mențiune: Diana Todoran (Liceul Teoretic „Sf. Iosif”),

• clasa a VIII-a: 1. Mihai Chicea (Școala Gimnazială Petrești), 2. Antonia Incze (Liceul Teoretic „Sf. Iosif”), 3. Sonia Rotaru (Colegiul Național „I.M. Clain”), mențiune: Cosmin Cornea (Liceul Teoretic „Sf. Iosif”);

• clasa a IX-a: 1. Iulia Popa, 2. Ana Maria Dreghiciu, 3. Rareș Hîndorean, mențiune: Diana Oltean (toți de la Colegiul Național „Lucian Blaga”),

• clasa a X-a: 1. Mălina Crintea și Tia Pușcaș, 2. Teodora Goia, 3. Larisa Creț, mențiune: Maria Farcașiu (toate de la Colegiul Național „Lucian Blaga”), nivel B1 (intermediar, clasele IX – X);

• clasa a IX-a: 1. Miruna Mituca, 2. Iulia Ispas (ambele Colegiul Național „Lucian Blaga”), 3. Sergiu Medrea, mențiune: Andreea Avrămuț (ambii de la Liceul Teoretic „Sf. Iosif”),

• clasa a X-a: 1. Melania Popescu, 2. Andrei Puțan, 3. Alexandru Popa, mențiune: Maria Roman (toți de la Colegiul Național „Lucian Blaga”), nivel B2 (post-intermediar, clasele X – XII);

• clasa a X-a: 1. Mark Horvath, 2. Naomi Liță, 3. Alexia Frățilă, mențiune: Paul Fleșeriu (toți de la Colegiul Național „Lucian Blaga”);

• clasa a XI-a: 1. Denisa Miclea, 2. Mihai Cocoș (ambii de la Liceul Teoretic „Sf. Iosif), 3. Alexandru Goța, mențiune: Codrin Cioca (ambii de la Colegiul Național „Lucian Blaga”), nivel C1 (autonom, clasele XI – XII);

• clasa a XII-a: 1. Adriana Avrămuț, 2. Lukas Horvath (ambii de la Liceul Teoretic „Sf. Iosif), 3. Amma Ailoaie (Colegiul Național „Lucian Blaga”), mențiune: Alexia Spițelnicu (Liceul Teoretic „Sf. Iosif).

La faza pe țară, care se va desfășura între 5 – 12 mai, la Brașov, lotul județului va fi compus din câte un elev/nivel CECRL, excepție făcând olimpicii de la nivelul A1, pentru care nu se organizează etapă națională.

Acordă o notă articolului

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.