Actualitate
Clarificări aduse de Municipalitatea din Sebeș, după ce un ONG a susținut public că pe listele electorale de la referendum ar fi fost înscriși mai mulți cetățeni decăt ar există în realitate
În urma discuțiilor din spațiul public care invocă drept o posibilă cază a invalidării referendumului local de la Sebeș neactualizarea listelor electorale, primarul Municipiului Sebeș a transmis adrese prin care solicită lămuriri către Autoritatea Electorală Permanentă și Institutul Național de Statistică.
INS, prin adresa nr. 1572/29.05.2018, ne informează că în cazul alegerilor, respectiv al referendumului „se ține cont de ultima populație publicată de către Institutul Național de Statistică, în niciun caz nu se folosesc datele înregistrate la recensăminte. În acest caz, populația după domiciliu, la 1 ianuarie 2018, în Municipiul Sebeș, a fost de 32.569 persoane. Cetățenii cu drept de vot sunt comunicați de AEP”.
Prin adresa nr. 68/16.05.2018, AEP comunică Primarului Municipiului Sebeș numărul de alegătorilor înscrisi în Registrul electoral – Municipiul Sebeș la data de 15.05.2018, respectiv: 26.213 alegători înscriși, din care 24.588 alegători care dețin cărti de identitate.
Biroul electoral de Circumscripție nr. 4 Sebeș comunică, prin adresa nr. 19/16.05.2018, către primarul Municipiului Sebeș, aceste date în vederea asigurării buletinelor de vot în atâtea exemplare câti alegători sunt înscriși în Registrul electoral cu un supliment de 10%.
DIN COMPONENȚA BEC NR. 4 SEBEȘ AU FĂCUT PARTE REPREZENTANȚI AI TUTUROR FORMAȚIUNILOR POLITICE LOCALE. A se vedea componența BEC pe site-ul Primăriei Municipiului Sebeș http://www.primariasebes.ro/
Cetăţenii au dreptul să verifice înscrierea în listele electorale. Întâmpinările împotriva omisiunilor, înscrierilor greşite şi oricăror erori din liste se fac la autorităţile publice care au întocmit listele, acestea fiind obligate să se pronunţe pe loc sau în cel mult 24 de ore de la înregistrare.

Actualitate
31 iulie – 8 august 2025 o nouă ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”, la Sebeș
Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, prin Muzeul Municipal „Ioan Raica”, în parteneriat cu Muzeul Național al Unirii Alba Iulia și cu Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, organizează în perioada 31 iulie – 8 august 2025, în grădina muzeului din Sebeș, cea de-a cincea ediție a workshop-ului „Restaurarea și conservarea bunurilor culturale confecționate din piatră”.
Evenimentul se va desfășura sub forma unui curs practic și va avea ca principal obiectiv familiarizarea participanților cu principiile, materialele și tehnicile de lucru specifice restaurării și conservării pietrei, un material care, deși pare durabil, se dovedește a fi extrem de vulnerabil ca urmare a acțiunii factorilor de mediu și a activităților antropice.
Atelierul de lucru se adresează, în special, tinerilor, elevi de liceu și studenți, dar și altor categorii de vârstă, care doresc să se inițieze în tainele unei ocupații care are un rol important în eforturile depuse pentru prezervarea Patrimoniului Cultural Național.
Pe durata workshop-ului participanții vor beneficia de pregătire teoretică și practică, asigurate de specialiști și de experți în domeniu, care activează în instituțiile organizatoare și partenere, precum și în sectorul privat, urmând a lua parte și la restaurarea și conservarea unor monumente litice din patrimoniul Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș.
Îi invităm pe cei interesați să participe la acest workshop să se înscrie până în data de 18 iulie 2025, completând formularul de mai jos. Datorită faptului că numărul de locuri disponibile este limitat, selecția participanților se va face de către organizatori.
Formular de înscriere: https://forms.gle/fA2a1nqyY3iLWs7s8
Actualitate
Accident rutier pe Autostrada A1, în zona nodului rutier Sebeș. Un autoturism a intrat în parapeți
Un accident rutier a avut loc duminică, în jurul orei 13.30, pe Autostrada A1. Un autoturism s-a izbit de parapeți, în zona nodului rutier Sebeș.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe Autostrada A1, zona nod rutier Sebeș, sens de mers Deva-Sibiu. Este vorba despre 1 autoturism intrat în parapet, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.
Actualitate
Duminică, 29 iunie 2025: Concert al Fanfarei Petrești
Vara este mai frumoasă în ritmurile Fanfarei Petresti. Așa că, Duminică, 29 iunie 2025, vă invităm la minunatele noastre concerte în aer liber:
Ora 19:00 – Parcul Tineretului, Sebeș
Ora 20:00 – Petrești, Centru
Vă așteptăm cu drag!
Concertele Fanfarei Petresti sunt organizate de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebes și Primăria Municipiului Sebes.