Actualitate
Cea de-a IV-a ediție a Mühlbach Rock Alive va avea loc în 26 aprilie la Sebeş
Iubitorii genului rock au ocazia să participe sâmbătă, 26 aprilie 2014, la un festival de muzică live în Sebeş. Este vorba despre Muhlbach Rock Alive, aflat în acest an la cea de-a patra ediţie.
Patru formaţii, două din Cluj-Napoca şi două din Sebeş, Krepuskul şi Sky Swall Lows Challenger, respectiv Non Profit şi Our Band , vor urca pe scenă pentru a încânta publicul. Evenimentul va avea loc cu începere de la ora 19.30, la Centrul Cultural “Lucian Blaga”. Festivalul este organizat de Primăria municipiului Sebeş şi Centrul Cultural “Lucian Blaga” iar intrarea este liberă.
Cine sunt formaţiile care participă la diția din acest an?
KREPUSKUL (metal – experimental CLUJ)
KREPUSKUL este prima formaţie din România care a susţinut un turneu în ţările din fosta Uniune Sovietică (Rusia, Ucraina, Belarus, Moldova). Mai mult, formaţia clujeană a văzut toată Europa în cadrul celor 10 turnee care au purtat-o peste hotare având peste 250 de concerte la activ. Unul dintre highlight-urile carierei Krepuskul este show-ul susţinut la prestigiosul festival Bloodstock Open Air (UK), unde au cântat pe aceeaşi scenă ca Machine Head, Behemoth, Alice Cooper şi Dimmu Borgir. Trupa a fost aleasă în calitate de opening-act pentru concertul Arch Enemy de la Bucureşti, de pe 23 mai 2014. De-a lungul anilor au mai cântat cu nume însemnate ca Sepultura, Crematory, Hatebreed, Rotting Christ, Pain, Lake of Tears, Hate, Pro Pain şi alţii. Momentan Krepuskul lucrează la al treilea album ce va fi lansat în a doua jumătate a acestui an.
NON-PROFIT ( rock SEBEŞ )
Înfiinţată în anul 2005, formaţia adoptă genul rock, având ca şi componenţă actuală pe: Ionut- tobe, Sorin- bass, MIhai- clape şi Ţinu – voce şi chitară. În decursul acestor ani formaţia a avut concerte în Hunedoara, Deva, Simeria, Sibiu, Aiud, Alba Iulia, Cugir, Cetatea de Baltă, participând şi la întâlnirea moto de la Nandru 2011, festivalul Manifest Yourself Alba Iulia 2012 şi multe altele. Participarea la Global Battle of the Bands 2011 a confirmat calităţile formaţiei, aceasta ajungând în semifinalele competiţiei. În prezent trupa se pregăteşte pentru un nou an de concerte în cluburi şi aer liber, dorindu-şi să ajungă să presteze live pe cât mai multe scene din ţară şi peste hotare.
SKY SWALLOWS CHALLENGER (alternative/post-rock CLUJ)
Sky Swallows Challenger este un grup muzical de rock alternativ atmosferic din Cluj-Napoca datând din anul 2009, având ca influenţe formaţiile Foo Fighters, Incubus, Deftones şi mulţi alţii. Au fost prezenţi pe scene precum Peninsula Gambrinus Rock Stage, Fanfest, Dirty Fest, nenumărate concerte în Cluj-Napoca, Baia Mare, Timişoara, Arad, Deva, Oradea, Alba Iulia, Sighetu Marmaţiei, Bistriţa, etc. şi sunt nerăbdători să pornească împreună cu publicul într-o călătorie spaţială oriunde ar fi… Albumul ”Align To Collide” a apărut în anul 2012, fiind LP-ul de debut al formaţiei, care se poate descărca gratuit de pe www.skyswallowschallenger.com
OUR BAND ( Pop – Rock SEBEŞ )
În iarna anului 2010 Vasi, Cosmin şi Luci pun bazele grupului OUR BAND. Toţi trei au activat în alte trupe abordând alte genuri muzicale până când s-au hotărât să încerce şi altceva … După un an de căutări şi încercări, în 2011, l-au cooptat şi pe Poldi la clape ca să întregească formula şi sound-ul trupei. Au concertat anul 2012 în această formulă iar la sfârşitul anului Ferdinand vine în acest proiect cu ritm şi suflu nou.
Proiectul se vrea o alternativă acustică, mai dulce, mai lină, mai suavă, mai naturală la sound-ul electric, tare şi aspru al pieselor compuse de ei de-a lungul anilor şi aduse în faţa publicului alături de trupele în care au activat în trecut sau în care mai activează şi în prezent. Melodiile pe care le cântă în această formă sunt mai aproape de sufletul lor, ei sperând să fie şi pe placul celor care le ascultă indiferent de vârstă, sex sau gusturi muzicale.

Actualitate
Patru persoane au fost rănite, în urma coliziunii a trei autovehicule produsă în zona barajului de la Petrești
Patru persoane au fost rănite, joi dimineață, după ce trei autoturisme au intrat în coliziune pe DN 67C, în zona barajului din localitatea Petrești. Au intervenit pompierii militari din Sebeș pentru pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe raza loc. Petrești. Din informațiile primite de la apelant, in accident ar fi implicate 3 autoturisme, fară persoane încarcerate. Forte alocate: 1 x ASAS, 1 x EPA și 1 x Amb. SAJ cu medic”, a transmis ISU Alba.
„Traficul rutier este blocat în zona Barajului Petrești, pe DN 67 C, la kilometrul 141, din cauza unui eveniment rutier. Din primele date ar fi implicate trei autoturisme”, a transmis IPJ Alba.
UPDATE: „La locul accidentului au fost asistate medical 4 persoane. Ca urmare a evaluarii medicale, toate persoanele au refuzat transportul la spital”, a mai transmis ISU Alba.
Actualitate
16-17 octombrie 2025: Intervenții de dezinsecție și deratizare, pe raza Municipiului Sebeș
Primăria Municipiului Sebeș aduce la cunoștința cetățenilor că în perioada 16- 17 octombrie 2025, în intervalul orar 21:00-04:00, în funcție de condițiile meteorologice, se vor desfășura intervenții de deratizare și dezinsecție pe raza domeniului public și privat al Municipiului Sebeș.
Produsele utilizate pentru dezinsecție țânțari sunt:
- Solfac Trio EC 140 NF, avizat de Ministerul Sănătății, cu o concentrație a soluției de lucru de 0.02 – 1.2 litri/produs in 691/300 litri de apă/solvent, pentru combaterea țânțarilor;
- Ghilotina 114 , avizat de Ministerul Sănătății, cu o concentrație a soluției de lucru de 25 ml/produs in 5 litru de apă/solvent, pentru combaterea căpușelor;
- Iar pentru activitatea de deratizare se va utilizata Raticid Rodex Pasta Bait lOOg/stație intoxicare.
Substanțele utilizate nu sunt toxice pentru oameni și animale, sunt biodegradabile aplicate în mediul exterior.
Cetățenii, în special copiii, persoanele vârstnice, cardiace, astmatice sau alergice la diverși compuși chimici, sunt rugați să își ia toate măsurile pentru a nu intra în raza directă de acțiune a utilajelor de pulverizat. De asemenea, proprietarii locuințelor cu ferestre situate la o distanță de maxim 20 de metri față de aliniamentul stradal sunt rugați să țină ferestrele închise în perioada 16-17 octombrie 2025 în intervalul orar menționat.
În caz de inhalare, contact cu pielea, ochii sau ingerare măsurile care trebuie respectate sunt:
Pentru produsele Solfac Trio EC 140 NF si Ghilotina 114:
Inhalare: Duceți subiectul la aer curat. Dacă respirația se oprește, faceți respirație artificială. Sunați imediat un medic.
Contactul cu pielea: Scoateți hainele contaminate. Se va face imediat duș. Spălați hainele contaminate înainte de a le refolosi.
Contactul cu ochii: Scoateți lentilele de contact. Spălați imediat cu multă apă timp de cel puțin 15 minute, deschizând bine pleoapele. Consultați un medic dacă problema persistă.
Ingerare: Apelați imediat un medic. NU se va induce stare de vomă. Nu administrați nimic care nu este autorizat în mod expres de medic.
Crescătorii de albine sunt rugați ca în perioada efectuării serviciilor de dezinsecție să ia toate măsurile pentru protejarea familiilor de albine.
Actualitate
15-16 octombrie 2025: Caravană de sănătate pentru seniori, la Sebeș. Vezi PROGRAMUL
Direcția de Asistență Socială Sebeș prin compartimentul de Asistență Medicală Comunitară, organizează consultații medicale gratuite pentru seniorii din comunitate în perioada 15-16 octombrie 2025.
Caravana se desfășoară la Centrul Municipiului Sebeș (curtea Centrului de Zi pentru persoane cu dizabilități Str. Lucian Blaga nr. 45A Sebeș – în spatele Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș) și în cartierul Mihail Kogălniceanu (vis-a-vis de dispensar).
Vor fi oferite:
• Consultații oftalmologice gratuite
• Consult dermatologic gratuit
• Măsurarea parametrilor fiziologici: glicemie, tensiune arterială, puls, saturație de oxigen
Programul este următorul:
15 octombrie 2025 (curtea Centrului de Zi pentru persoane cu dizabilități Str. Lucian Blaga nr. 45A Sebeș (în spatele Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș).
– Consult gratuit dermatologic între orele 10.00-14.00
– Consult gratuit oftalmologic, orele 10.00-16.00
– Testare parametri fiziologici (glicemie, tensiune arterială, măsurare puls, saturație oxigen)
16 octombrie 2025 (cartierul Mihail Kogălniceanu).
– Consult gratuit dermatologic între orele 10.00-14.00
– Consult gratuit oftalmologic, orele 10.00-16.00
– Testare parametri fiziologici (glicemie, tensiune arterială, măsurare puls, saturație oxigen).
Proiectul este organizat de Direcția de Asistență Socială, cu sprijinul Primăriei Sebeș și Consiliului Local Sebeș și al Spitalulului Municipiului Sebeș.
Pentru mai multe detalii și programări, cei interesați trebuie să contacteze Direcția de Asistență Socială Sebeș, str. Aleea Lac nr. 12 sau la numărul de telefon: 0746092655.