Învățământ-Cultură
Câștigătorii etapei naționale a olimpiadei de Limba și Literatura Germană Maternă, de la Sebeș
Vineri, 25 aprilie 2025, sala de spectacole a Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș a găzduit festivitatea de premiere a etapei naționale a Olimpiadei de Limba și Literatura Germană Maternă.

La etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Germană Maternă au participat 131 de elevi provenind din școlile cu predare în limba germană sau școlile cu secții de predare în limba germană ale Bucureștiului și județelor Alba, Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Caraș-Severin, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mureș, Sibiu, Satu Mare, Sălaj, Timiș.
Evaluarea lucrărilor a fost realizată de către o comisie centrală, formată din reprezentanți ai Ministerului Educației și Cercetării și cadre didactice, prezidată de doamna prof. univ. dr. habil. Doris Sava de la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu. La finalul evaluării, a rezultat următorul clasament al competiției:
CLASA A VII-A:
-Premiul I – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara;
-Premiul II – Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca;
-Premiul III – Liceul Teoretic German IDEES București;
-Mențiune – Colegiul Național „Johannes Honterus” Brașov;
-Mențiune – Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu;
-Mențiune – Școala Gimnazială număr 12 Brașov;
CLASA A VIII-A:
-Premiul I – Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu;
-Premiul II – Colegiul Național „Decebal” Deva;
-Premiul III – Colegiul German Goethe București;
-Mențiune – Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” Reșița;
-Mențiune – Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca;
-Mențiune – Liceul Teoretic German IDEES București;
-Mențiune – Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu;
Clasa a IX-a:
-Premiul I – Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu;
-Premiul II – Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca;
-Premiul III – Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu;
-Mențiune – Liceul Teoretic German „Johann Ettinger” Satu Mare;
-Mențiune – Colegiul German Goethe București;
-Mențiune – Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița;
Clasa a X-a:
-Premiul I – „Charlotte Dietrich” Schule Sibiu;
-Premiul II – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara;
-Premiul III – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara;
-Mențiune – Colegiul Național Bănățean Timișoara;
-Mențiune – Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca;
-Mențiune – Colegiul Național „Decebal” Deva;
Clasa a XI-a:
-Premiul I – Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu;
-Premiul II – Colegiul German Goethe București;
-Premiul III – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara;
-Mențiune – Colegiul German Goethe București;
-Mențiune – Colegiul Național „Johannes Honterus” Brașov;
-Mențiune – Colegiul Național „Decebal” Deva;
-Mențiune – Colegiul Național „Decebal” Deva;
Clasa a XII-a:
-Premiul I – Colegiul Național „Johannes Honterus” Brașov;
-Premiul II – Colegiul German Goethe București;
-Premiul III – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara;
-Mențiune – Colegiul Național „Johannes Honterus” Brașov;
-Mențiune – Colegiul Național „Johannes Honterus” Brașov;
-Mențiune – Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” Reșița;
Etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Germană Maternă, înscrisă în calendarul competițiilor de nivel internațional, național și regional ce urmează a se desfășura pe parcursul anului școlar 2024/2025, a fost organizată de Liceul German Sebeș, în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării, Inspectoratul Școlar Județean Alba, Departamentul pentru Relații Interetnice, Forumul Democrat al Germanilor din Transilvania, Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba și cu sprijinul generos al unor agenți economici locali și regionali.

Învățământ-Cultură
Elev din Sebeș, medalie de aur la Olimpiada de Informatică a Europei Centrale. Victor Dobra, printre cei mai buni tineri informaticieni din Europa
O nouă performanță de excepție pentru învățământul din Sebeș. Victor Ioan Dobra, elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Lucian Blaga”, a obținut medalia de aur la Olimpiada de Informatică a Europei Centrale (CEOI) 2026, competiție desfășurată în perioada 5–10 iulie, la Ljubljana, în Slovenia.

Rezultatul elevului din Sebeș contribuie la bilanțul excelent al lotului României, care a cucerit trei medalii de aur și una de argint la una dintre cele mai prestigioase competiții de informatică dedicate liceenilor din Europa Centrală.
Potrivit Ministerului Educației, medaliile au fost obținute de:
- Victor Ioan Dobra, clasa a XI-a, Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – medalie de aur;
- Rareș-Andrei Neculau, clasa a XII-a, Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați – medalie de aur;
- Mihai-Valeriu Voicu, clasa a XII-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București – medalie de aur;
- Andrei-Paul Iorgulescu, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” București – medalie de argint.
Echipa României a fost coordonată de șef lucrări dr. ing. Mihai Nan, cadru didactic la Facultatea de Automatică și Calculatoare a Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București, și de Alexandru Lorintz, reprezentant al Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică (SEPI).
Performanța lui Victor Dobra confirmă încă o dată valoarea școlii sebeșene și vine după un parcurs remarcabil în acest an competițional. În luna mai, elevul Colegiului Național „Lucian Blaga” s-a calificat în lotul restrâns al României pentru CEOI, după rezultatele obținute la Olimpiada Națională de Informatică și la probele de baraj.
Cea de-a XXXIII-a ediție a Olimpiadei de Informatică a Europei Centrale a reunit, la Ljubljana, cei mai valoroși tineri informaticieni din Europa Centrală și din țările invitate, România confirmând încă o dată că se numără printre națiunile de elită în domeniul informaticii.
Învățământ-Cultură
Chimia a prins viață la Liceul German Sebeș. Aproximativ 200 de elevi au participat la „Știință Fest”
Aproximativ 200 de elevi au descoperit știința prin experimente spectaculoase, realitate virtuală și ateliere interactive, în cadrul evenimentului „Știință Fest”, organizat la Liceul German Sebeș prin proiectul „CHIMIA, super-puterea mea 3.0”.

Liceul German Sebeș a organizat o nouă ediție a evenimentului „Știință Fest”, desfășurat în cadrul proiectului educațional „CHIMIA, super-puterea mea 3.0”, ajuns la cea de-a treia ediție. Activitatea, concepută sub forma unui târg educațional interactiv, a reunit aproximativ 200 de elevi interesați să descopere știința prin experimente și activități practice.
Punctul central al evenimentului a fost mini laboratorul virtual, unde participanții au explorat lumea chimiei cu ajutorul ochelarilor de realitate virtuală. Experimentele desfășurate într-un mediu digital le-au oferit elevilor o modalitate modernă și captivantă de a înțelege procesele chimice și de a interacționa cu noțiuni care, în mod obișnuit, sunt prezentate doar în sala de clasă.
În cadrul târgului a fost amenajată și o expoziție de machete realizate de elevi, care au demonstrat creativitatea și modul în care cunoștințele teoretice pot fi transformate în proiecte practice. Programul a inclus și un atelier de biologie coordonat de profesoara Baciu Diana Clara, completând componenta interdisciplinară a evenimentului.
Participanții au avut ocazia să ia parte la o serie de ateliere interactive, printre care construirea de filtre naturale pentru purificarea apei, modelarea substanțelor chimice, realizarea de slime, celebrul experiment „Pasta de dinți a elefantului” și activități dedicate bulelor de săpun. Prin aceste demonstrații, organizatorii și-au propus să transforme învățarea într-o experiență practică și atractivă.
Din Județacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 11 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 8 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 12 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 3 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 11 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro



















