Învățământ-Cultură
BACALAUREAT 2014. Modele de subiecte la evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română | sebesinfo.ro
Modele de subiecte la evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba româna | sebesinfo.ro
Bacalaureatul 2014 începe marți cu proba A, evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română. Potrivit Ministerului Educației Naționale Bac 2014 nu va fi foarte diferit de cel de anul trecut.
Subiectele la Bacalaureat pot fi texte literare si nonliterare, funcționale si nonfunctionale, cu un grad de complexitate care sa permită tratarea lor integrala in maximum 10-15 minute. Astfel, fiecare elev va alege un subiect in fata comisie de examen – subiect care va consta intra-un text pe marginea căruia elevul trebuie sa vorbească liber. Textul poate fi un fragment dintr-o opera literara sau un text întâlnit in viată de zi cu zi.
Citeşte aici: Modele de subiecte bacalaureat evaluarea competentelor lingvistice
În județul Alba, pentru examenul de Bacalaureat 2014 sesiunea iunie-iulie s-au înscris 2.919 elevi, dintre aceștia 2.473 sunt absolvenți ai Promoției 2014, conform vicepreședintelui Comisiei Județene de Bacalaureat, inspectorul școlar Dan Cherecheș. Dintre aceștia aproximativ 300 de absolvenți au recunoscută proba la română oral, iar 1.400 sunt programați, marți, în prima zi.
Prima provă a examenului este programată în perioada 10-12 iunie.

Învățământ-Cultură
Școala de Vară din Răhău s-a încheiat. Zeci de copii au participat la ateliere de ecologie, orientare în carieră și activități recreative
Cele două săptămâni ale Școlii de Vară organizate în localitatea Răhău au ajuns la final, după un program care a reunit activități educative, recreative și creative dedicate copiilor din comunitate. Inițiativa a fost organizată de Direcția de Asistență Socială Sebeș și a avut ca scop dezvoltarea cunoștințelor, creativității și spiritului de echipă al participanților.

Pe parcursul programului, copiii au participat la ateliere tematice variate. În cadrul atelierului de ecologie, intitulat „Mici Ecologiști”, aceștia au învățat despre protejarea mediului și despre importanța adoptării unor comportamente responsabile față de natură.
Educația rutieră a reprezentat o altă componentă a școlii de vară, cei mici familiarizându-se cu regulile de circulație și cu normele pe care trebuie să le respecte pentru a fi pietoni responsabili.
Unul dintre cele mai apreciate momente a fost atelierul „Vara Descoperirilor – Orientare în carieră”, unde copiii au participat la exerciții interactive menite să îi ajute să își descopere calitățile, să își exprime aspirațiile și să ia contact cu principalele domenii de activitate și profesiile pe care și-ar putea dori să le urmeze în viitor.
Programul a inclus și activități de dexteritate manuală, în cadrul cărora participanții au realizat desene și lucrări artistice, precum și sesiuni de karaoke, muzică și jocuri sportive, care au încurajat mișcarea și colaborarea în echipă.
Școala de Vară s-a încheiat cu activitatea „Călătorie în jurul lumii”, prin care copiii au descoperit, într-un mod interactiv, tradiții, obiceiuri și informații interesante din diferite țări.
La finalul programului, reprezentanții Direcției de Asistență Socială Sebeș au transmis mulțumiri copiilor pentru implicare și entuziasm, dar și părinților pentru încrederea acordată instituției și pentru participarea celor mici la activitățile organizate.
Potrivit organizatorilor, astfel de programe vor continua și în perioada următoare, scopul fiind acela de a oferi copiilor oportunități de învățare, socializare și dezvoltare personală într-un cadru educativ și recreativ.
Învățământ-Cultură
O nouă performanță a elevei Cristiana Cioca, de la Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebeș: Premiul III la etapa națională a Concursului „Memoria Holocaustului”
Pasionată de cunoașterea trecutului, Cristiana s-a calificat în toți anii de liceu la etapa Națională a Olimpiadei Naționale de Istorie. În anul școlar care tocmai s-a încheiat Cristiana a reușit să se califice la două naționale, atât la Olimpiada Națională de Istoria, cât și la etapa națională a Concursului „Memoria Holocaustului”, care s-a desfășurat în perioada 14-17 iulie 2026, la Brăila, de unde se întoarce cu un valoros premiu III.

Despre această performanță Cristiana spune: „Sunt extrem de încântată. Mi-am atins un obiectiv pe care niciodată nu am crezut că îl voi atinge. Pasiunea mea pentru istorie s-a definitiv incontestabil și sunt mândră de progresul meu în acest domeniu extrem de fascinant. Sunt fericită că am reprezentat județul Alba și am arătat că se poate”.
Eleva este pregătită și îndrumată de doamna profesoară Elena Damian. Concursul „Memoria Holocaustului” se organizează și se desfășoară în conformitate cu prevederile Metodologiei-cadru de organizare şi desfăşurare a competiţiilor şcolare, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 3035/2012, cu modificările și completările ulterioare și este inclus în lista olimpiadelor și concursurilor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației.
Din Județacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Din Județacum 5 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 9 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 9 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 5 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Din Județacum 8 luniMesaje de Sfântul Nicolae 2025. Felicitări și urări de Moș Nicolae pentru cei dragi | sebesinfo.ro
Ştirea taacum 8 luniBătaie izbucnită între doi elevi de la Liceul Tehnologic Sebeș, din cauza unei colege
Ştirea taacum 9 luniLa Sebeș, vulpile traverseaza strada folosind trecerea de pietoni…




















