sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes

Acasă » Sport » ACS Straja București a câștigat „Cupa Centenarului” la oină, desfășurată zilele trecute la Sebeș

Publicat în 27.08.2018 la ora 14:51

ACS Straja Bucureşti a învins cu 19-17 pe ACS Frontiera Tomis Constanţa, în finala mare desfășurată în cursul zilei de ieri, pe terenul din complexul „Arini”, din Municipiul Sebeș.

Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat CS Politehnica Cluj, care a câștigat finala mică, disputată împotriva celor de la SC Olteni cu scorul de 21-4.

„Cupa Centenarului” a fost organizată de Federaţia Română de oină, care a dorit să sărbătorească prin această competiţie Centenarul Unirii de la 1918, fapt pentru care a invitat la eveniment echipe care să reprezinte regiunile istorice ale ţării.

Parteneri în organizarea acestui eveniment au fost Ministerul Tineretului şi Sportului şi Primăria Municipiului Sebeş.