Actualitate
276 de persoane consultate și aproximativ 60 de litri de apă distribuiți, în cursul zilei de ieri, 3 august 2017, la punctele de prim ajutor din Sebeș
Un număr de 276 de persoane au fost consultate, joi, la cele cinci puncte de prim ajutor amplasate în Sebeș. Cel mai solicitat punct a fost cel din Piața Dacia, unde 152 de oameni s-au oprit pentru un consult. De asemenea, potrivit reprezentanților primăriei, au fost distribuiți aproximativ 60 de litri de apă.
Persoane consultate – pe puncte instalate:
– Piata Dacia – 152
– Parc Primarie- 49
– Autogară – 29
– Casa de cultură -22
– Primărie Arini – 24
Programul de funcţionare al acestora este între orele 10.00 – 17.00.
Având în vedere starea de disconfort termic ridicat, tot joi, prin intermediul SVSU Sebeș, în Municipiul Sebeș,, între orele 14.00 şi 20.00, s-a realizat udarea următoarelor căi de comunicaţie: sens giratoriu autogară, b-dul Lucian Blaga, str. M. Kogălniceanu, pasarela Kronospan, str. Augustin Bena, sens giratoriu Kaufland, str. Dorin Pavel, str. Traian, zona Motel Dacia.
În data de 04 august 2017, între orele 06.00 și 20.00, va fi urmat același traseu, transmit reprezentanții primăriei Sebeș.
Reamintim că județul Alba se află sub avertizare de cod roșu de caniculă. Potrivit ANM, vineri (4 august) și sâmbătă (5 august), valul de căldură care a debutat încă de luni (31 iulie) va continua să se intensifice, iar disconfortul termic va deveni deosebit de accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pe arii extinse pragul critic de 80 de unități și se va situa frecvent, în zonele joase de relief, între 82 și 84 de unități. Temperaturile minime vor fi cuprinse, în general, între 22 și 25 de grade.
În zonele de câmpie și de podiș ale județelor: Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Sălaj, Cluj, Mureș, Alba, Hunedoara, Mehedinți și Dolj, se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei și care se vor situa între 39 și 42 de grade.
FOTO: ARHIVĂ

Actualitate
Astăzi, 1 iunie 2026, se împlinesc 97 de ani de la nașterea scluptoriței Doina Lie (1929-2012)
Doina Lie s-a născut la Sebeș, în anul 1929, în prima zi de iunie. A absolvit Liceul Pedagogic „Pia Brătianu” din București. Fiică de preot greco-catolic, s-a confruntat cu constrângerile politice ale regimului comunist, fiindu-i refuzată înscrierea la facultatea de arte plastice.

A lucrat vreme de trei ani ca educatoare, iar în cele din urmă i s-a permis înscrierea la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, pe care l-a absolvit în anul 1956, sub îndrumarea profesorului Constantin Baraschi. Artista a avut numeroase expoziții, de grup și personale, dintre care amintim: în anul 1975, la Galeria Orizont din București și Galeria Haus im Park, Emmerich din Germania, în anul 1991, la Fundația Dinu Lipatti din Geneva (Elveția) și în anul 1992, la Deutsche Bank (Kleve) în Germania. În anul 2004, Doinei Lie i-a fost conferit Ordinul Meritul Cultural de președinția României, iar în 2007 a devenit cetățean de onoare al municipiului Sebeș. Marea sa trecere s-a săvârșit în anul 2012, la vârsta de 83 de ani, monumentul său funerar aflându-se în Sebeșul natal.
Arta sa monumentală se regăsește în mai multe orașe din România și invită parcă la un periplu: Sebeș, Alba Iulia, Baia de Arieș, Bistrița, Vrancea, Bârlad, Galați, Constanța, Curtea de Argeș, Craiova, Giurgiu și București. Mai multe muzee din România dețin în colecțiile lor lucrările Doinei Lie, iar galerii de prestigiu din mai multe țări europene i-au găzduit expoziții personale. Colecționarii privați din întreaga lume îi prețuiesc operele și le achiziționează. Privindu-i lucrările, resimțim forța feminină învingătoare.
„Recunoscători pentru două monumente de for public care îmbogățesc Sebeșul zilelor noastre, omagiem memoria și contribuția artistei plastice Doina Lie la viața culturală a propriei urbe cu ecouri puternice și inconfundabile în arta europeană” transmit reprezentanții Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.
Actualitate
Coliziune între două autoturisme, în zona benzinăriei Petrom din Sebeș
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, duminică după-amiază, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs în zona benzinăriei Petrom, din Municipiul Sebeș.

„Detasamentil de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical, la un accident rutier produs în Mun. Sebes, zona Petrom. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane incarcerate. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.
Din Județacum o lunăCând pică Paștele ortodox și cel catolic în 2027, dar și în următorii ani | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | sebesinfo.ro
Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniMESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfinții Mihail și Gavrill 2025. Trimite-le un SMS celor care își sărbătoresc onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 7 luniSfinții Mihail și Gavril 2025: Cui trebuie să îi spui „La mulţi ani” în această zi | sebesinfo.ro
Actualitateacum 11 luniMesaje de SFANTUL Ilie 2025. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica | sebesinfo.ro
Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | sebesinfo.ro
Mondenacum 10 luniNume care se sărbătoresc de Sfânta Maria | sebesinfo.ro























