Actualitate
26 IUNIE 2020 – Ziua Drapelului Național, celebrată la Sebeș printr-o expoziție la Muzeul Municipal „Ioan Raica”
Ziua Drapelului Național este celebrată, astăzi, 26 iunie 2020, printr-o inițiativă culturală a Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, care marchează debutul proiectului „exponatul lunii”, menit să valorifice și să promoveze în rândul comunității locale patrimoniul muzeal.
Cu ocazia Zilei Drapelului Național, în spațiul expozițional al Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, va putea fi admirat tricolorul purtat de delegația care a reprezentat Sebeșul la sărbătoarea Centenarului Marii Uniri de la Alba-Iulia din 1 decembrie 2018.
Ziua Drapelului Național este o sărbătoare laică, instituită în anul 1998, în cinstea aniversării celor 150 de ani scurși de la emiterea decretului privind adoptarea tricolorului roșu, galben și albastru ca steag național al tuturor românilor. Supranumit, inițial, „stindard al libertății”, tricolorul românesc, prin modalitatea de dispunere a culorilor, întruchipează principiul egalității și al verticalității și este inclus în categoria simbolurilor naționale, alături de stema, sigiliul și imnul de stat al României.
FOTO: ARHIVĂ

Actualitate
Bărbat de 58 de ani găsit decedat, într-un apartament situat pe strada Mihail Kogălniceanu, din Sebeș
Ieri, 22 iunie 2025, polițiștii din municipiul Sebeș au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 70 de ani, din Sebeș, cu privire la faptul că, într-un apartament de pe strada Mihail Kogălniceanu din Sebeș, este posibil ca o persoană să fie decedată, întrucât nu a mai fost văzută de trei zile.
În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că cele sesizate se confirmă, pe patul din dormitorul apartamentului, aflându-se cadavrul unui bărbat, în vârstă de 58 de ani, din Municipiul Blaj.
În urma examinării preliminare a cadavrului, nu au fost identificate urme vizibile de violență. Acesta a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei morții.
Din primele date nu există suspiciuni.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.
Actualitate
Bărbat de 38 de ani din Sebeș cercetat de polițiști, după ce a condus băut și a provocat un accident pe DN 67C
Sâmbătă, 21 iunie 2025, în jurul orei 07.30, polițiștii din Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DN 67C, a avut loc un eveniment rutier soldat cu pagube materiale.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Municipiul Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, ar fi pierdut controlul volanului și a ieșit în afara părții carosabile, provocând pagube materiale, fără a suferi leziuni corporale.
În urma testării bărbatului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,08 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Actualitate
Amenzi de peste 21.000 de lei aplicate de polițiști persoanelor care incendiază deșeuri, pe raza Municipiului Sebeș
Joi, 19 iunie 2025, în intervalul orar 10.00-14.00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sebeș, în colaborare cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului Ordine Publică, Primăria Municipiului Sebeș, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” Alba, Poliția Locală și specialiștii Gărzii de Mediu, au organizat o acțiune, pe raza municipiului Sebeș, în vederea prevenirii, descoperirii și combaterii faptelor antisociale la regimul mediului.
Cu această ocazie au fost legitimate 42 de persoane și au fost verificate 35 de autovehicule.
Polițiștii au aplicat, în total, 25 de abateri contravenționale, care au fost sancționate cu amenzi, în valoare totală de 21.037 lei. De asemenea, a fost identificată o persoană bănuită de săvârșirea infracțiunii de incendierea oricărui tip de deșeu și/sau substanță sau obiect.