Rămâi conectat

Actualitate

18 noi cazuri de COVID-19 raportate astăzi, 13 ianuarie 2022, în Municipiul Sebeș și comunele din jurul acestuia

sebesinfo.ro

Publicat

în

Astăzi, 13 ianuarie 2022, în județul Alba s-au înregistrat 129 cazuri noi de îmbolnăvire cu COVID-19, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică.

Dintre aceste cazuri, 13 au fost atribuite Municipiului Sebeș (10 cazuri noi și 3 reinfectări), 2 comunei Vințu de Jos și câte 1 comunelor Daia Română, Doștat și Șpring.

Localitățile din care provin cazurile de COVID-19 raportate astăzi, 13 ianuarie 2022, sunt următoarele:

ABRUD – 2 cazuri

AIUD – 15 cazuri

ALBA IULIA – 36 cazuri

BLAJ – 7 cazuri

CÂMPENI – 3 cazuri

CUGIR – 9 cazuri

OCNA MUREȘ – 6 cazuri

SEBEȘ – 10 cazuri

TEIUȘ – 1 caz

BERGHIN – 1 caz

BLANDIANA – 4 cazuri

CIUGUD – 2 cazuri

DAIA ROMÂNĂ – 1 caz

DOȘTAT – 1 caz

GALDA DE JOS – 2 cazuri

IGHIU – 1 caz

JIDVEI – 2 cazuri

LIVEZILE – 1 caz

MIRĂSLĂU – 1 caz

ROȘIA MONTANĂ – 1 caz

SĂLIȘTEA – 2 cazuri

SÂNTIMBRU – 2 cazuri

ȘIBOT – 1 caz

ȘPRING – 1 caz

UNIREA – 2 cazuri

VALEA LUNGĂ – 2 cazuri

VINȚU DE JOS – 2 cazuri

Cazuri de reinfectare:

AIUD – 1 caz

ALBA IULIA – 2 cazuri

BLAJ – 1 caz

CUGIR – 1 caz

OCNA MUREȘ – 1 caz

SEBEȘ – 3 cazuri

JIDVEI – 1 caz

LUPȘA – 1 caz

Miercuri, în Alba au fost prelucrate în total 991 de teste, 506 PCR și 485 de teste rapide. Numărul total de teste efectuate până în prezent în județ a ajuns la 374.094 mai exact, 307.942 de teste PCR și 66.157 de teste rapide.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Amenzi de peste 7.600 de lei și 10.595 metri cubi de material lemnos confiscat, în urma unei acțiuni a polițiștilor din Sebeș

sebesinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 17 iunie 2026, Poliția Municipiului Sebeș a organizat o acțiune, cu efective mărite, pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori, precum și a faptelor ilegale asociate din exploatarea, circulația, depozitarea, prelucrarea primară și comercializarea materialului lemnos.

La acțiune, alături de polițiștii din municipiul Sebeș, au participat și polițiști din cadrul Serviciului de Ordine Publică și lucrători din cadrul Gărzii Forestiere Județene Alba.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, peste 60 de verificări de persoane și peste 40 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.

Au fost constatate 21 de abateri de natură contravențională, 17 la normele legale privind circulația pe drumurile publice și 4 la Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 7.620 de lei.

Totodată, a fost confiscată cantitatea de 10,595 metri cubi de material lemnos.


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Între 24 iunie și 3 iulie 2026, la Sebeș are loc o nouă ediție a „Bibliotecii de Vacanță”

sebesinfo.ro

Publicat

în

La Sebeș, de 10 ani, vacanța de vară începe cu o poveste, cu o carte magică, cu prieteni noi, joc și multă veselie.

În urmă cu un deceniu, acest proiect de suflet numit „Biblioteca de vacanță” a pornit la drum de la un copilaș curios, isteț, voios și încântat de filele pline cu povești, cu bucle aurii și ochișori ca marea, parcă desprins din poeziile volumului blagian „Cărăbușul de aramă”. Din dorința de a transforma vacanța de vară într-o aventură a cunoașterii și a lecturii, am creat un program educativ care se bucură actualmente de un real succes.

De-a lungul celor zece ani, peste 1000 de copii au descoperit universul fascinant al cărților, au participat la întâlniri cu invitați speciali, au vizionat filme educative, au învățat prin joc și au legat prietenii care au trecut dincolo de vacanțele de vară. Poveștile au prins glas, personajele au devenit prieteni, iar lectura s-a transformat într-o adevărată aventură, care continuă să inspire și să formeze noi generații de cititori.

Sub semnul acestei aniversări speciale, Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș și Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” Sebeș îi invită pe copiii înscriși la bibliotecă, cu vârste cuprinse între 7 și 11 ani, la ediția a X-a a programului estival „Biblioteca de Vacanță”, care va avea loc în perioada 24 iunie – 3 iulie 2026.

Lecturi interactive și povești captivante, ateliere creative, jocuri și activități recreative, întâlniri cu invitați speciali, proiecții de filme educative se vor desfășura de luni până vineri, între orele 10:30 și 12:00, în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș și în sala de spectacole a Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

La această aniversare specială ne vor fi alături, ca în fiecare an, biblio-voluntari inimoși, cadre didactice dedicate, părinți și bunici care ne dăruiesc mereu timp, răbdare și dragoste pentru carte. Fiecare dintre ei ne adăugă câte o filă la povestea celor 10 ani de „Bibliotecă de vacanță”.

Bibliotecă este un loc al cărților, dar și al viselor. Aici, un copil poate deveni explorator, inventator, cavaler, artist sau erou de poveste, doar deschizând o carte. Îi invităm pe micii noștri cititori să sărbătorim împreună 10 ani de povești citite pe nerăsuflate, 10 ani de imaginație fără limite și 10 ani de copilărie trăită printre cărți!

Înscrierile se fac pe baza permisului de intrare, la sediul Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș, situat în bulevardul Lucian Blaga, numărul 45, telefon 0258/732848, în perioada 17 – 23 iunie 2026! Atenție: locurile sunt limitate!


 Urmărește sebesinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Sport

Economie

Din județ

Cele mai citite știri

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes