Debut cu dreptul în retur pentru Teanu Popa: HC Alba Sebeş – CSM Bistriţa 34-20

sebesinfo.ro

Publicat

în

hc-alba-sebes-csm-bistrita-ian-2015În cea de-a X-a etapă a Diviziei A de Handbal Feminin, prima a returului, liderul Handbal Club Alba Sebeş s-a impus fără nicio emoţie în faţa echipei de pe poziţia a 4-a a clasamentului, HCM Bistriţa, scor 34-20 (13-10).

HC Alba Sebeş a reuşit a 10-a victorie consecutivă şi îşi continuă marşul triumfal spre elita handbalului feminin românesc, iar după mai bine de un deceniu, sportul mult iubit din municipiul judeţului Alba este pe cale să fie promovat pe prima scenă.

La fel ca la precedentele partide ale echipei din Sebeş găzudite în propriul fief, Sala „Florin Fleşeriu” a fost luată cu asalt de iubitorii acestui sport, dornici să vadă la lucru pentru prima dată în 2015 într-un meci oficial, echipa pregătită de către Seviştean Popa. Handbalistele de la HC Alba Sebeş le-au mulţumit fanilor prezenţi la acest meci cu o victorie în faţa Bistriţei, şi cu păstrarea seriei imaculate de succese. În prima repriză, Ciolan şi compania s-au chinuit puţin să găsească plasa porţii adverse, motiv pentru care la pauză, tabela din Sala „Florin Fleşeriu” indica scorul de 13-10 pentru amfitrioane, însă bistriţencele au pus probleme formaţiei din Sebeş în repetate rânduri, reuşind chiar să conducă în primul mitan. Imediat după reluarea partidei, HC Alba Sebeş a iuţit ritmul partidei, iar handbalistele antrenate de Teanu Popa s-au distanţat de adversare. Tehnicianul echipei din judeţul Alba le-a certat pe jucătoarele sale în multe faze din meci, însă acestea şi-au revenit după startul moale şi în final s-au impus cu 34-20.

• Teanu Popa: „Mă aşteptam la un debut greoi”

Tehnicianul echipei din Sebeş s-a declarat mulţumit per total de evoluţia fetelor sale, însă a ţinut să atragă atenţia că promovarea nu este încă asigurată. „Eu mă aşteptam la un debut în acest retur mai greoi. Bineînţeles că acest lucru vine şi din cauză că avem câteva absenţe în echipă. În acest meci diferenţa s-a făcut pe fază defensivă, ne-am apărat bine, însă am suferit puţin în atac. La pauză am purtat o discuţie mai neacademică în sânul echipei, iar acest lucr s-a simţit şi în repriza a doua fetele şi-au revenit, şi am reuşit să câştigăm. Succesul se datorează în mare măsură şi acestui public minunat”, a precizat Seviştean Popa, antrenorul HC Alba Sebeş.

• Multe accidentări în tabăra liderului

Cu 10 victorii din tot atâtea partide, Teanu Popa are prilejul să îşi pregătească echipa în linişte spre promovarea în Liga Naţională de Handbal Feminin, însă un aspect îi dă de cap antrenorului. Mai multe jucătoare printre care Mihaela Pătulean, Alina Şorodoc, Bianca Bogdan, Raluca Petean şi Irina Muntean sunt accidentate şi deşi câteva dintre acestea au făcut parte din lotul pentru meciul cu Bistriţa, aceastea nu au fost folosite.

Pentru HC Alba Sebeş au marcat: Ana Ciolan – 8 goluri, Oana Chirilă – 7, Lavinia Dobromir – 6, Anişoara Marcu – 5, Andreea Pătuleanu – 4, Paula Hoha – 2, Adriana Tămaş – 1, Helen Fleşeriu – 1.

HC Alba Sebeş va juca în următoarea rundă în deplasare la Slatina.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS

Sport

Înfrângeri la limită și eliminare din Cupa României, pentru LPS Sebeș U17

Publicat

în

LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.

În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită de CSC Șelimbăr U17. Formația din județul Sibiu s-a impus cu 1-0 (1-0), grație unui gol marcat în minutul 15.

„Îi felicităm pe această cale pe băieții de U17, care s-au oprit în primele opt echipe la nivel național în Cupa României, urmând acum să se concentreze pe ultimele patru meciuri din campionat, partide in urma cărora leii se pot califica în faza superioară”, este mesajul postat pe pagina de Facebook Lps Sebes Juniori.

Formula de echipă a formației LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17 în partida cu CSC Șelimbăr U17 a fost: Similie – Davel, Vintilă, Cătană, Moise, Ghitan, Cosma, Rădac, Crișan, Todea, Hudrea. Au mai jucat: Ganga, Alisie, Ursu, Popoviciu, Hațegan.

Următorul joc din play-off-ul seriei a 9-a a campionatului național U17 va fi pentru LPS Sebeș pe teren propriu, la Baza Sportivă „Pielarul”, duminică 31 martie, de la ora 14.00, cu ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș. În aceeași zi și pe același teren, de la ora 12.00, în play-off-ul seriei a 9-a a campionatului național pentru juniori U19, LPS Sebeș, formație pregătită de Cosmin „Coco” Groza va întâlni pe LPS Târgu Mureș.

Citește mai mult

Sport

LPS Sebeș s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României Under 17, după 3-1 cu CSC Dumbrăvița

Publicat

în

Performanță pentru echipa condusă de Doru Oancea care a ajuns între primele 8 formații din țară la acest nivel, golurile fiind marcate de Moise (17), Todea (49) și Cosma (74). Bănățenii, lideri în play-off-ul Seriei 7 și pregătiți de Silviu Bălace, au redus din diferență cu golul de onoare din minutul 84.

Rezultat istoric pentru LPS „Florin Fleșeriu” calificată în premieră la nivel național în sferturile de finală ale unei competiții fotbalistice.

Formația din Sebeș a rămas singura reprezentantă a Albei în competiția organizată de FRF, după ce la Under 19, CSM Unirea Alba Iulia a fost eliminată de Sporting Cluj, după lovituri de departajare. Meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4 după ce albaiulienii aveau 4-1 în minutul 86!

La Under 17, LPS Sebeș se clasează pe locul secund în play-off-ul Seriei 9, elevii lui Doru Oancea trecând succesiv în Cupa României, pe teren propriu, de CSM Unirea Alba Iulia (1-0), Alma Sibiu (5-1) și Corvinul Hunedoara (1-0, în “16”-imile de finală).

În prima etapă din 2024, LPS Sebeș joaca tot acasă, duminică, 17 martie, cu Transilvania Bistrița, echipă clasată pe poziția a 3-a

LPS Sebeș: Similie – Davel, Cătană, Vintilă, Moise, M. Cristea, Cosma, Crișan, Rădac, Ghitan, Todea; rezerve Crețu, Hațegan, Ursu, Ganga, Hudrea, Fulea. Antrenor Doru Oancea.

Sport

LPS Sebeș U17, calificare în optimile Cupei României, după ce a învins Corvinul Hunedoara cu 1-0 (0-0)

Publicat

în

Elevii antrenorului Doru Oancea au reușit să treacă și al treilea val, toate întâlnirile disputându-se pe teren propriu, 1-0 cu CSM Unirea Alba Iulia, 5-1 cu Alma Sibiu și 1-0 cu Corvinul Hunedoara (în „16”-imile de finală).

Este cea de-a cincea victorie consecutivă reușită de LPS Sebeș în ultima perioadă, după cele 4 din play-off-ul Seriei 9, unde încheie anul pe poziția secundă.

Excelente rezultate obținute de reprezentantele Albei la ultimele jocuri din 2023, atât LPS Sebeș la Under 17, cât și CSM Unirea Alba Iulia la Under 19 calificându-se în optimile de finală ale competiției „KO” la nivel juvenil.

LPS Sebeș: Similie – Davel, Vintilă, A. Ursu, Moise, Cosma, M. Cristea, Ghitan, Rădac, Alisie, Todea; au mai intrat Hudrea, Fulea, Ganga, Cătană; rezerve Grosu, Al. Ursu, Zoicaș.